I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
der sidder kølepasta under en køler, hvis man tager køleren af, skal man altid huske at rense resterne af og smøre nyt på, ellers virker kølingen ikke ordentlig.
det køber du hos en pc-forhandler, men husk lige at få forklaret hvor meget der skal på, der skal nemlig ikke for meget på, kun et meget tyndt lag, da det ellers vil virke modsat. ang AMD-kølere, så sidder der et "hak" langs den ene kant af køleren, og det skal passe med soklen, hvis du vender den forkert vil den ikke ha kontakt med cpu'en, og så kan du ikke starte den op.
Okay, så det er pga. det kølepasta der sidder under min køler, at harddisken, cpu'en, ingenting overhovedet kører, når jeg starter computeren, kun min køler??
hvis intet andet kører, kan det være at du har brændt cpu,en af, det kan ske meget hurtigt hvis der ikke er køling nok, eller hvis man vender den forkert. Har du tjekket at alle stik og kabler sidder ordentligt i? man kan jo nemt komme til at skubbe noget løst når man roder inde i den, tjek også at rammen ikke har løsnet sig.
du skriver at den nye ikke passede.. du har ikke trykket eller presset eller noget for at prøve at få den på plads? man kan nemlig nemt komme til at knække et hjørne af selve kernen på cpu'en, altså den lille firkantede metalplade der sidder øverst på cpu'en, det kunne du også lige kontrollere.
:O) Hvis bios ikke kan se blæseren, vil det blive behandlet som varme problem. Men desværer kan det være, at du har tændt din pc, hvor køleren ikke kørte, og derved brændt den af.
ja jeg er også ved at være bange for at det er tilfældet.. prøv evt at pille rammen helt ud og starte op, hvis der ikke kommer en masse fejl "beeps" fra din pc højtaler, er det ikke et godt tegn.
Nej, min skærm reagerer ikke overhovedet, når jeg starter min computer..! Jeg har prøvet med at tage strømstikket ud et stykke tid, samt tage batteriet ud..! Ingenting har virket..!
Grafikkortet virker Blæseren på grafikkortet og på bundkortet virker Harddisken virker CD Rom virker Diskettedrev virker Stikket til skærmen sidder i..!
Tillykke bartfreak, du har scoret points for et svar som jeg allerede giver i indlæg nr 9, men lad det nu bare ligge :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.