Avatar billede snorres Nybegynder
23. maj 2004 - 22:43 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

SRT og AVI i en

Jeg har lavet en film med nogle venner i avi format, og så har vi lavet nogle undertekster i SRT format (bare en teskst fil kaldet film.srt hvor undertekster og tidspunkt de skal skrives står i) og nu vil vi gerne have lavet det om til en film, sådan at i film.avi er der undertekster selv om man ikke har film.srt :)

kan det lade sig gøre?? HvordaN :)?

(underteksterne bliver taget fra film.srt og lagt ind i filmen af sig selv hvis jeg bare har div x kørende)

Håber jeg har forklaret mig godt nok, det er for at den skal kunde afspilles alle steder, også selv om man ikke har div x til at indsætte teksterne og så er det jo også nemmere med 1 fil ^_^
Avatar billede dextor Nybegynder
23. maj 2004 - 22:48 #1
Jeg er med på en lytter - har osse ledt i laaang tid efter et program der kan gøre det, men hvis ikke du finder noget kan jeg anbefale BSPlayer (www.bsplayer.com), der åbner man bare undertekst-filerne inde i programmet!
Avatar billede dextor Nybegynder
23. maj 2004 - 22:49 #2
altså der loader man bare underteksterne mens filmen er i gang men det er sikkert ikke det du har brug for..
Avatar billede snorres Nybegynder
23. maj 2004 - 22:50 #3
nej det gør min div x decoder helt af sig selv, bruger ace mega codec og det kan KLART enbefales ;)
Avatar billede Slettet bruger
24. maj 2004 - 07:39 #4
dextor >> Fin player... :-)
snorres >> Grunden til at den afspiller dine undertekster, er ikke pga. af din decoder, som fordi der sikkert er installert et subfilter sammen med dit Codec Pack.

Men det kan sagtens lade sig gøre at ligge underteksterne på permanent, men det kræver at hele din film skal re-encodes, hvilket nok også vil betyde en smule kvalitetstab.

Du skal bruge VirtualDub ( http://www.virtualdub.org ) og VobSub ( http://www.divx-digest.com/software/vobsub.html ).

Start med at installere VirtualDub.
Herefter installere du VobSub. Sørg for at der er hakket af i "TextSub for VirtualDub and AviSynth". Nu vil VobSub spørge efter mappen hvor du har installeret VirtualDub.

Start VirtualDub.
Vælg File -> Open Video File... [Her indlæser du din .avi film]
Audio -> Direct stream Copy.
Video -> Full processing mode.
Video -> Filters...
Tryk Add. Nu kommer der en liste med filtre. Vælg "TextSub 2.23"
Tryk Open, og vælg din .srt fil. Herefter trykker du OK 2 gange for at vende tilbage til VirtualDub.
Video -> Compression. Her skal du vælge hvilke codec du vil encode din film med. Der skulle jo være rigeligt at vælge imellem, når nu du har AceMega codec pack installeret.
Til sidst trykker du: File -> Save AVI, og vælger et nyt filnavn til din film.

Go' fornøøjelse.....
Avatar billede snorres Nybegynder
24. maj 2004 - 14:27 #5
wow tak, det må jeg lige prøve ;)
Avatar billede snorres Nybegynder
25. maj 2004 - 00:29 #6
jeg kan ikke få det til at virke :(

Jeg har prøvet en hel del gange nu, og med samme resultat..
Jeg downloader de to ting, først udpakker jeg Virtualdub, det skal jo bare udpakkes og ikke instaleres, så instalere jeg VobSob og fortæller hvor virtualdub er, np der.
Så går jeg ind i virtialdub og henter filmen og gør alt det du siger, så når jeg kommer til at jeg skal sætte filter på går det galt :(
Det eneste jeg kan vælge der mener om TextSub 2.23 er VobSub 2.23 og når jeg tager det, og finer mine undertekster, kan jeg ikke trykke ok på den ting der kommer frem :S

www.goog.dk/1111.jpg
www.goog.dk/2222.jpg
Avatar billede snorres Nybegynder
25. maj 2004 - 00:30 #7
og med der der VobSub kan man heller ik vælge srt filer så jeg prøvede at ændre min til sub, men som sagt virkede det jo ikke..
Avatar billede Slettet bruger
25. maj 2004 - 11:18 #8
Så er det fordi du ikke har installeret VobSub rigtigt.
Når installationen starter skal du huske at trykke på "plugins" og så vælge "TextSub for VirtualDub and AviSynth".

Og jo, VobSub kan sagtens tage .srt filer hvis det er rigtig installeret.
Jeg har lige testet det her på arbejdet (og har forøvrigt brugt det 10000000 gange) og det virker fint....
Avatar billede Slettet bruger
25. maj 2004 - 14:13 #9
Her er en guide med billeder :o)
http://www.digitalempire.ath.cx/avisub.shtml
Avatar billede snorres Nybegynder
25. maj 2004 - 14:30 #10
juhu, elsker guides med billeder :D:D
Tak kigger jeg lige på :D
Avatar billede snorres Nybegynder
25. maj 2004 - 14:48 #11
WIhu jeg fik det til at virke :D tusind tak :)
Avatar billede Slettet bruger
25. maj 2004 - 15:07 #12
any time... :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester