Avatar billede triggy Nybegynder
24. maj 2004 - 12:29 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

sikret adgang til webside

Jeg skal have lavet en "sikker" adgang til en webserver.

Man skal kun kunne få forbindelse til websitet, hvis man har en fil el. lign. liggende på sin pc.

Hvilke muligheder har jeg?
Avatar billede vbcoder Nybegynder
24. maj 2004 - 14:08 #1
Tja

Du kunne ændre egenskaberne for dit website så anonym adgang ikke er tilladt.
Derefter opretter du de brugere som skal have adgang - så vil windows validere brugernes rettigheder til websitet.

-

Du kunne også begrænse i iis via ip-adresser

-

Du kunne scripte dig ud af det i asp - vha af ip-adresser

-

Der er sikkert flere muligheder ....
Avatar billede monkeysee Nybegynder
25. maj 2004 - 16:43 #2
"Man skal kun kunne få forbindelse til websitet, hvis man har en fil el. lign. liggende på sin pc"

Hvad menes der med det ? Hvis du tænker noget lidt á la homebanking, så er det et PGP-system du kigger efter, med udveksling af offentlige og private enkrypterings-nøgler. Men det er jo at presse noget over hovedet på de besøgende, så med mindre du er helt sikker på at det er den rette løsning...

Ellers, så er ASP, el. PHP baseret beskyttelse også udemærket, men desværre ikke i stand til at at beskytte billeder o.lign * . Til gengæld kan man lave meget avanceret beskyttelse via scripting, filtere besøgendes IP adresser osv.

Endelig er der den goe' gammeldags beskyttelse af mapper m.v. Alt efter typen af server (apache, IIS) er det forskellige teknikker som anvendes. Men fælles for dem er, at hvis du ikke ligefrem har serveren stående derhjemme (eller har adgang til et admin-interface) så bliver du nødt til at ringe til din ISP hver gang der skal foretages en ændring.

håber det hjalp lidt...?
nesby@irisworks.dk

* med mindre man benytter flg. teknik: man udtrækker disse ressourcer fra "blobs" i en database (som vel og mærke er placeret "bagved" root, altså den offentligt tilgængelige del af hjemmeside) eller password-beskyttet. Så billedet f.eks har en "src" attribut som er defineret som "image.php?id=123"
Avatar billede terry Ekspert
25. maj 2004 - 18:33 #3
triggy>can you please take a look at this question http://www.eksperten.dk/spm/501527
thanks :o)
Avatar billede triggy Nybegynder
25. maj 2004 - 22:51 #4
terry: answered your question.. sorry about that :)
Avatar billede triggy Nybegynder
25. maj 2004 - 22:54 #5
monkeysee:
Det er et site til rettelser og tilføjelser af data til en db.
Og der skal kun være adgang til dem som har betalt for at bruge systemet.

Kunderne er kun interesseret i at sikkerheden er i orden, så det ville ikke være noget problem med den første løsning du gav.

Har du evt. et link til hvor jeg kan læse nærmere om det?
Avatar billede triggy Nybegynder
16. juni 2004 - 00:01 #6
fandt en anden løsning, undgik at sende/modtage følsomme oplysninger over nettet
Avatar billede vbcoder Nybegynder
16. juni 2004 - 07:47 #7
kunne vi så få at vide hvordan du løste det?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester