Avatar billede lazenby Nybegynder
27. maj 2004 - 08:46 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Genoprettelse af ødelagt FAT32-filsystem

Jeg sidder med en 40gb disk, som er blevet ødelagt af en utilsigtet og derfor 'halv' NTFS-formattering - en kammerat ville installere Windows 2000, og var ikke opmærksom på, at installationsprogrammet selv formatterer, hvis man ikke passer på. Da det gik op for ham tog han strømmen og gav mig den ødelagte disk.

Filallokeringstabellen er jo selvfølgelig væk, men det er nok begrænset, hvor meget af selve dataene, der er blevet overskrevet - er der nogen bud på, hvordan jeg kan redde stumperne?

- lazenby
Avatar billede ird Praktikant
27. maj 2004 - 08:49 #1
http://www.runtime.org/gdb.htm

recover: http://www.pcinspector.de/file_recovery/dk/url.htm (bare tryk accepter)

Prøv at kigge hos IBAS - der er eksperter i at reetablere data, og har også en application til at WIPE data.
http://www.ibas.dk/datasletning/index.htm

http://www.krogh-hansen.dk/diskrecovery/

http://www.ontrack.com/
http://www.softwareshelf.com/products/display2.asp?p=11

nu er der lodt at starte med :))

Held og lykke til
Avatar billede ird Praktikant
27. maj 2004 - 08:49 #2
lodt=lidt
Avatar billede lazenby Nybegynder
27. maj 2004 - 08:52 #3
Bravo! Jeg kigger på det og vender tilbage.. foreløbig tak :)
Avatar billede peet-49 Novice
27. maj 2004 - 08:55 #4
Har du prøvet med en win98/me startdiskette-scandisk?
Avatar billede ird Praktikant
29. maj 2004 - 08:19 #5
Kunne du bruge programmerne?
Ellers afviser du bare svaret igen
Avatar billede lazenby Nybegynder
29. maj 2004 - 08:55 #6
Ja, jeg kunne bruge programmerne - jeg endte med at klare det med PC Inspector, som jeg faktisk selv havde fundet frem til at begynde med, men som jeg var lidt usikker på (freeware, rodet hjemmeside etc). Det viste sig imidlertid at være helt fint til formålet, omend noget ustabilt under Windows XP.

Men de fleste filer blev reddet, og min kammerat blev meget, meget glad - så du får selvfølgelig pointene for dine fremragende forslag.

- lazenby
Avatar billede ird Praktikant
29. maj 2004 - 08:56 #7
Du er altid velkommen :)
Herligt med god feedback og et venligt indlæg...
Tak for point
Ha en kanon weekend

//Ird
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester