Avatar billede htmlkongen Novice
28. maj 2004 - 13:52 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvordan toner jeg et billede i HTML?

Hvis jeg nu vil ha' et billede som bagrundsbillede på en hjemmeside, men billedet skal være tonet ned så man stadig kan se hvad der står. Hvordan gør jeg så det udover billederedigeringsprogrammer? Fidnes der en HTML?
Avatar billede overchord Nybegynder
28. maj 2004 - 14:13 #1
Det vil helt sikkert vaere bedre at bruge et billedredigeringsprogram til denne process. Mig bekendt er der ikke nogen funktion der direkte kan kontrollere farvebalance eller transparency i HTML.
Der er fade funktioner i javascript, men saa risikere du selvf at det ikke virker for alle brugere...
Avatar billede roenving Novice
28. maj 2004 - 15:57 #2
For langt de fleste:

http://roenving.users.whitehat.dk/index.html?/WD5Opacity.html

-- men det er helt umuligt med en baggrund !-)
Avatar billede htmlkongen Novice
01. juni 2004 - 21:14 #3
Okay super. Smid nogle svar ;)
Avatar billede htmlkongen Novice
31. juli 2004 - 23:55 #4
Well tak anyway :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester