Avatar billede rollokingo Nybegynder
30. maj 2004 - 16:02 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

leder efter

hej jeg leder efter en side hvor man kan hente midifiler
helst svenske er der nogen der ved hvor ??
Avatar billede rollokingo Nybegynder
30. maj 2004 - 16:15 #2
ok vidste jeg ikke
Avatar billede strych9 Praktikant
30. maj 2004 - 17:22 #3
Så det at hente midi filer er ikke et hammerslag bedre end at hente mp3/film/warez, så luk hellere spørgsmålet her igen ;)
Avatar billede grav Nybegynder
01. juni 2004 - 00:17 #4
Musik som er mere end 70 år gammelt er ikke copyrightet mere.
Hvis det er gamle svenske drikkeviser du leder efter, mon ikke de så falder inden for ovenstående? :-)
Har du i øvrigt prøvet den søgemaskine, der hedder Google? ;-)
http://directory.google.com/Top/Arts/Music/Sound_Files/MIDI/Folk/
Avatar billede strych9 Praktikant
01. juni 2004 - 00:21 #5
grav: Det er korrekt at musik kun er beskyttet indtil 70 år efter at ophavsmanden er død.
Men komponisten er ikke den eneste ophavsmand til en midi fil. Den som rent faktisk har omsat værket til midi har også en form for ophavsret, og denne rækker så vidt jeg husker til 50 år efter vedkommendes død. Dette kaldes i lov om ophavsret "værket i bearbejdet form".
Der er mig bekendt ikke nogen der har lavet en midi fil og pludselig døde for 50 år eller mere siden.
Avatar billede dmcn Praktikant
01. juni 2004 - 00:23 #6
strych9 : Eich, det var jeg jo ved at skrive. ;)
grav : Læs evt. §63 på http://www.ophavsret.dk/Ophavsret/ophavsretsloven.htm.
Avatar billede dmcn Praktikant
01. juni 2004 - 00:25 #7
Faktisk står der:
Stk. 2. Ophavsretten til et nyt og selvstændigt værk, som er frembragt gennem fri benyttelse af et andet, er ikke afhængig af ophavsretten til det oprindelige værk.
Så jeg antager at ophavsretten på en midifil udarbejdet ud fra f.eks. en af Mozarts symfonier også gælder 70 år. :)
Avatar billede strych9 Praktikant
01. juni 2004 - 00:30 #8
LOL sorreeeeeee
Jeg mener det er 50. Det var det i hvert fald i den gamle lov.
Det er i hvert fald helt sikkert at alle midi filer som udgangspunkt kan regnes for at være ophavsretsligt beskyttet. Måske ikke af original komponist, men så da af den som bearbejdede værket til den nye form (midi fil).

mp3 forholder sig anderledes. Hvis du kan finde en indspilning fra 1930 af bing crosby der synger white christmas, så er den så vidt jeg ved ikke beskyttet i dag og dermed helt lovlig at besidde og distribuere, idet komponist og tekstforfatter til det værk er død for mere end 70 år siden.
Avatar billede strych9 Praktikant
01. juni 2004 - 00:31 #9
grunden til forskelligheden er at mp3 regnes for at være en digital kopi. Det kan en midi fil aldrig være..
Avatar billede rollokingo Nybegynder
01. juni 2005 - 04:24 #10
luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester