Avatar billede jjdk Nybegynder
30. maj 2004 - 17:08 Der er 1 kommentar og
1 løsning

DVD til WMV

Hej derude..
Jeg har en DVD-optager sat til mit fjernsyn og har eksempelvis optaget en tegnefilm til ungerne.
Nu kunne jeg godt tænke mig, at få optagelserne lagt på den transportable PC'ere, hvor der kun kan afspilles Windows Media Filer (Det er en "låst" firma-PC med XP).
Min tanke er at komme DVD-skiven i min stationære PC'er med DVD-drev og konvertere den til WMV. Derefter brænde optagelsen over på en CD, som så kan indsættes i min transportable PC'er og afspilles på denne. Det er lidt smart til den lange ferietur.
Men jeg søgt efter programmer, der kan gøre det, men er ikke stødt på noget endnu.
Er der nogle forslag til gratis-programmer, der kan hjælpe mig.
Avatar billede bizty Nybegynder
30. maj 2004 - 18:40 #1
Jeg vil nok anbefale dig at bruge det gratis program DVD2AVI til at gemme dvd'en på harddisken (helst i et lossless codec) og så derefter bruge MS Moviemaker til at konvertere til WMV
Avatar billede jjdk Nybegynder
01. marts 2005 - 22:27 #2
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester