Avatar billede ng_tnt Nybegynder
03. juni 2004 - 08:26 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Søgning i IE virker ikke !

Nogen der har en god ide til løsning af et irriterende problem ? På en XP har jeg 3 brugerkonti(2*Adm/1*bruger) Den ene Adm's IE virker uden problemer de 2 andres kan ikke eksekvere diverse søgefelter i bl.a Eksperten, Google m.fl. Når man trykker med "IE-hånden" på søg knappen sker der INTET ???? Samme gør sig desværre gældende ved oprettelse af ny bruger. Har været instillingerne igennem og sammenlignet med den ADM konto der virker......

Håber nogen kan hjælpe, ville jo helst undgå en total reinstall !

ng_tnt
Avatar billede andersenph Nybegynder
03. juni 2004 - 08:33 #1
Avatar billede ng_tnt Nybegynder
03. juni 2004 - 08:36 #2
Linket virker ikke lige nu tilsyneladende - men maskinen er helt up2date m.h.t. updates - Denne du linker til her er det en spec. KB artikel der ikke kommer i Winupdate ???
Avatar billede ng_tnt Nybegynder
03. juni 2004 - 08:36 #3
ok hul igennem - læser og prøver denne senere
Avatar billede andersenph Nybegynder
03. juni 2004 - 08:44 #4
Okay, håber det virker for dig :O)
Avatar billede ng_tnt Nybegynder
08. juni 2004 - 10:00 #5
Har nu prøvet tingene af fra dit link - ingen ting funger rigtigt - under reinstallationen af IE får jeg at vide at "Prog. har ikke bestået kompa. test - prog. installeres ikke" STRANGE - det er sku da org. MS IE 6.1 jeg henter og installere.
Avatar billede ng_tnt Nybegynder
08. juni 2004 - 10:01 #6
Kan ikke helt forstå at IE kan opføre sig forskelligt med en anden bruger, selv når denne oprettes igen under andet navn - hvad styrer dette ? Der må jo ligge et eller andet junk der kommer med i den nye profil - nogen der har mere om dette ????

ng_tnt
Avatar billede ng_tnt Nybegynder
08. juli 2004 - 08:32 #7
Scratchede maskinen og forfra - det virkede selvfølgelig, men er ikke blevet klogere på problemet... ;-(

Tak for førsøget........ smid et svar så deler vi i porten !

NG_tnt
Avatar billede andersenph Nybegynder
08. juli 2004 - 19:41 #8
ok :O)
Avatar billede ng_tnt Nybegynder
24. september 2004 - 14:10 #9
:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester