Avatar billede mfrost Nybegynder
17. februar 2001 - 13:20 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Japansk Linux!!

Jeg har netop installeret Red Hat Linux 7.0 (downloadet og brændt), men KDE starter ikke automatisk op og alle tekster er japanske! Hvordan ændrer jeg dette til Engelsk og sådan at KDE starter automatisk ved boot?
Avatar billede lojmann Nybegynder
17. februar 2001 - 13:24 #1
For at KDE skal starte op automatisk, skriver du bare Xconfigurator, der kan man, sidst i setupet, vælge det!

I din prompt, skriver du \'setup\' og så kan du skifte keyboard layout mv. (mener jeg!)
Avatar billede mfrost Nybegynder
17. februar 2001 - 14:08 #2
xconfigurator kan ikke startes fra prompt\'en, men kan til gengæld vælges i setup programmet. Desværre står al ting på Japansk :[
Hvor i setup vælger jeg Engelsk tegnsæt istedet for Japansk? Mit keyboard layout står allerede til dansk!
Avatar billede mfrost Nybegynder
20. februar 2001 - 09:54 #3
downloadede den forkerte version! hentede respin i stedet..
Avatar billede lojmann Nybegynder
20. februar 2001 - 11:01 #4
Oki...
Avatar billede dar Nybegynder
14. marts 2001 - 13:09 #5
*roflmaotid*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester