07. juni 2004 - 14:49Der er
12 kommentarer og 1 løsning
internetopkobling via anden computer, men problemer med lan kort
Hejsa. Jeg har et problem der er ved at drive mig til vanvid.. Jeg har 2 computere, hvor den ene er koblet til internettet, den anden computer vil jeg også gerne slutte til internettet. På min hovedcomputer er der 2 indgange til lan kort, det ene på bundkortet og det andet er i et slot. Internettet kører nu fra indgangen fra bundkortet. Jeg har købt et netværkskabel og forbundet de 2 computere med. Fra hovedcomputeren har jeg sat det i mit slot og over til et kort i den anden computer som også sider i et slot... Nu kommer problemet så. I lan kortet på hovedcomputeren bliver den ved med at sige at "der er ikke tilsluttet et netværkskabel".. enheden virker korrekt, hvad kan det så være??..
Hvorfor står der det når det er tilsluttet og det virker korrekt.. Hvad gør jeg...? Håber der er nogle der kan hjælpe.. M.V.H Mads
et krydskabel er et kabel, hvor lederne er "krydsede", så (populært sagt) ind på den ene maskine går til ud på den anden. Man kan IKKE bruge et almindeligt lan-kable, med mindre man har en switch imellem. eller en "kryds-adapter", som krydser forbindelserne.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.