07. juni 2004 - 20:18Der er
22 kommentarer og 1 løsning
indlæsning samt resize af jpeg i C, hvordan ?
Hejsa, jeg sidder og skal lave et program til automatisk resize af en forfærdeligt masse jpeg filer, så jeg skal kunne indlæse filen, aflæse dens størrelse, resize den og gemme den igen. Det er jo ret meget i en omgang, men deraf de 200 point :)
Hmmm har du jo nok ret i, nå jeg må bare fuske videre med det, kan ske det løser sig på et tidspunkt. Har heller ikke lagt så meget tid i det endnu pga. jeg har mange andre projekter kørende for tiden. Fik blot ideen pga. der hvor jeg arbejder fremkalder vi billeder, og utroligt mange kunder er trætte af 13:10 formatet på digitale fotos. Så ville jeg lave et lille util til dem, som let kunne lave deres billeder om til 15:10 (og som ikke koster noget, eller kræver teknisk engelsk). Men tak for din hjælp under alle omstændigheder, vil gerne give dig point, men så skal du lige lave et svar :)
Efter at have kigget selve LIBJPEG igennem synes jeg ikke det ser ud til at den tilbyder resize af billeder, så det er jo lidt ærgerligt. Men tak for din hjælp.
Og lad dig ikke narre af at det er PHP. PHP koden bruger system kaldet til at køre 3 programmer som er skrevet i C og som er open source og som du derfor kan hente koden til.
djpeg fra libjpeg cjpeg fra libjpeg pnmscale som er en del af netpbm
Måske behøver du ikke engang møvle rundt med den kilde kode, hvis du kan finde win32 binaries for de 3 programmer, så er det bare lige en hurtig wrapper omkring.
win32 binaries for djpeg, cjpeg og pnmscale ? Bliver lige nødt til at spørge hvor jeg skulle finde dem henne ? (er nemlig lidt forvirret pt. :D) Men vil lige kigge nærmere på netpbm og endnu engang mange tak.
Uhm nu vi er igang med dette emne: du ved ikke hvor jeg kan få netpbm som andet end tar.gz ? Kører på en Win platform og så er de filer lidt noget rod.
Jep har fået det til at virke, pnm filerne indeholder x,y dimensioner som tekst i starten af filen, så den kan jeg bare læse 10 tegn af så kører det også.
Men ja agter at lave en wrapper der tilføjer alle filer fra et dir, og så omdøber dem, laver mappe til dem evt. osv. og så shellexecuter de 3 programmer. Tusind tak for din hjælp :)
Hmmm er løbet ind i et problem, ShellExecute vil af en eller anden grund ikke fungere med parameteren "filnavn > nyfil" som jo er nødvendig til jpegtopnm og omvendt da den bare kører det ud som stdout. Kan man omdirigere stdout på anden vis ?
Argumenter til programmet bliver smidt over i et char[] til shellexecute, men det duer ikke. Jeg laver en batch fil til formålet. %1 %2 > %3 Burde kunne gøre det, og så bare fyre henholdsvis navnet på programmet (pnmtojpg) navnet på filen (temp.pnm) og så navnet på jpg'en. Men har ikke prøvet det endnu.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.