Her er til Æ,Ø,Å: keybd_event(VkKeyScan('Æ'),0,0,0); keybd_event(VkKeyScan('Æ'),0,KEYEVENTF_KEYUP,0);
Og så findes der en liste, over hvad de forskellige key, hedder som tal, den kan jeg ikke lige finde, men du kan sætte det her ind i et nyt program under form1.keyup. og så trykke de keys, som du er interesset i at få afvide hvad hedder.
ShowMessage(IntToStr(key));
Og det tal du får der sætter du bare ind så den kommer til at se sådan her ud: keybd_event(50,0,0,0); // 50 = @ keybd_event(50,0,KEYEVENTF_KEYUP,0); // 50 = @
@: keybd_event(17,0,0,0); // CTRL Ned keybd_event(18,0,0,0); // Alt Ned keybd_event(50,0,0,0); // 2 ned keybd_event(50,0,KEYEVENTF_KEYUP,0); // 2 op keybd_event(17,0,KEYEVENTF_KEYUP,0); // CTRL op keybd_event(18,0,KEYEVENTF_KEYUP,0); // CTRL op.
Så langt kunne jeg jo så ikke lige tænke selv. men tak for hjælpen jonat din vkkeyscan var hvad jeg skulle bruge og så lige det med @ som jeg ikke lige kunne få ind i hoved :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.