Avatar billede gobbles Nybegynder
11. juni 2004 - 08:49 Der er 1 kommentar

Forvirret omkring level_

Hej
Jeg har lavet en swf der er rammen om en (hjemme)side, klikker man på et menupunkt loades en ny swf. (level1 indtil videre)
I den sidstnævnte har jeg placeret et scrollpane, og i MX 2004 kan man i sin scrollpane-inspector  skrive en sti til det man vil have vist i scrollpanet, der har jeg så loaded/skrevet en ny swf der indeholder noget txt, denne tekst skal kunne redigeres af min kunde så den ligger som txt og loades dynamisk...puha..
Når jeg tester min tekst swf alene virker den fint, men så snart jeg tester det hele sammen vises tekst swf, men teksten loades ikke.
Jeg har prøvet loadvars objekter og loadMovieNum til teksten og det virker fint når den testes alene.
Jeg har opdelt dem således, hovedflash, er level0, den næste loades i level1, og så har jeg ellers prøvet at loade teksten i alt fra 0 til 10 men stadig intet resultat, jeg tror der er noget der smutter omkring scrollpanet......

Tak for evt. hjælp jeg kan få......for jeg er helt på bar bund.
Avatar billede mat Nybegynder
11. juni 2004 - 10:04 #1
Det vil nok hjælpe at se lidt kode, men i princippet burde det virke fint med:

l = new LoadVars();
l.onLoad = function(s) {
if (s) {
mitTekstfelt.text = this.variabel;
}
}
l.load("minfil.text");

Hvis det er placeret i den swf du loader ind i level 1, ellers vil stien hedde:

_level1.mitTekstFelt.text

håber der hjælper lidt?

mvh mat
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester