11. juni 2004 - 23:46Der er
7 kommentarer og 1 løsning
problemer med at fjerne \n
Hej Eksperter
Jeg har en var ($texta=$_REQUEST["notat"];) der modtager tekst fra et textarea. den kører jeg en nl2br på for at få konverteret til breaks. men, det er af yderste vigtighed at jeg får teksten til at stå på én linie... dvs. hvis teksten er "her er en tekst her er linie2"
efter nl2br ser den sådan ud: "her er en tekst<br /> her er linie2"
Jeg skal have den til at se sådan ud: "her er en tekst<br />her er linie2"
hvordan gør jeg det? det hjælper intet at bruge str_replace("\n","",$texta); hvad kan jeg gøre?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
jo, men det bliver så først på søndag når jeg kommer hjem igen...
men, jeg smider teksten ind i en mysqldb, og når jeg kigger i phpmyadmin og når jeg trækker den ud igen består den stadig af flere linier... og det resulterer i det javascript jeg læsser det ind i går helt fisk... men, jeg må lige kigge på det en gang på søndag, og kan jeg ikke få det til at virke poster jeg noget kode... men, foreløbigt tak for hjælpen :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.