12. juni 2004 - 10:07Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Kode på min hjemmeside
Jeg kunne godt tænke mig at lægge en side ind på min hjemmeside (som udelukkende er oprettet i html), hvor der står noget i retning af: "Indtast dit password for at se billeder af nøgne piger" og så er der en rubrik, hvor man kan taste et password ind. Pointen er så, at der ikke er nogen billeder og der ikke er noget password der virker. Hver gang "enter" tasten rammes, skal der kommer en besked i retning af "Password er forkert - prøv venligst igen". Hvordan laver jeg det?
Erik> Det virker udmærket, men jeg er lidt ked af der ikke kommer stjerner i stedet for at man kan se kodeordet (sådan er det jo ikke når det er "rigtigt"). Desuden vil de fleste med lidt kendskab til computere vel kigge i Vis->Kilde og kunne se at det er fup - eller?
sbk> Jeg får nok brug for en aaaaaaaaanelse mere hjælp. F.eks. hvad jeg skal gemme siden med javascript som? (html gemmes som xxxx.html) Er det du har skrevet ovenover ALT jeg får brug for, for at få det til at virke? Ellers håber jeg lidt du kan komme med et link til en side om java. :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.