Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
13. juni 2004 - 19:55 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Skifte port i VNC

Hej,

jeg så engang en guide til hvordan man skiftede port på VNC - men nu kan jeg ikke finde den, og google kan ikke hjælpe mig :(

Guiden her dur ikke til en dyt (men den er meget udbredt - derfor viser jeg den så I alle kan se at det ikke er den jeg søger :)

En anden gut havde samme problem, på http://www.eksperten.dk/spm/502159  og fik løst det via guiden som er givet i svaret..men ikke mig nej.

Den jeg leder efter har en speciel fremgangsmåde, ved at beregne display nummeret. Sidst jeg fik det til at virke var det et minus-tal på 5-8 cifre :)
Avatar billede riversen Nybegynder
13. juni 2004 - 20:09 #1
Avatar billede thomashove Nybegynder
14. juni 2004 - 00:05 #2
To select a port number higher than 5900:

        Display Number = [desired port number] - 5900

To select a port number lower than 5900:

        Display Number = [desired port number] - 5900 + 65536

So in the case where you want to use port number 3030, you will want to use
"Display number" 62666 on both the server and the client as calculated
using the second formula above:

        62666 = 3030 - 5900 + 65536.
Avatar billede thomashove Nybegynder
14. juni 2004 - 00:06 #3
så hvis du sætter Display Number = 62666 kan du tilgå serveren på IP:3030
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester