Avatar billede thedeathart Nybegynder
15. juni 2004 - 00:03 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Er SPAM gyldig grund til politi-anmeldelse

Hej..

Jeg har modtaget masser af spam på min hjemmeside,
og har i alle tilfælde send en email til udbyderen.

Det tyder på at det er en bestem spamme, dog er ip'erne fra flere forskellige udbydere.

Men er SPAM en lovlig grund til politi-anmeldelse eller skal jeg vente på at personen forsøger at hacke mit login-system (det er ulovligt!) ??
Avatar billede popsy Novice
15. juni 2004 - 00:51 #1
Avatar billede thedeathart Nybegynder
16. juni 2004 - 19:56 #2
nej, det er reklame via. email, og deres kontakt mail virker ikke (har prøvet den før i tiden)
Avatar billede eric-pedersen Nybegynder
16. juni 2004 - 20:33 #3
Ikke underligt du har en karma på 30%

Hvorfor tager du dine point igen ????

Du opfordres hermed til selv at oprette et spørgsmål og aflevere de 30 point (Skal lige nævnes at jeg ikke er admin, men der er afgivet et svar der til fulde dækker dit spørgsmål)

Klager over e-mail:

Forbrugerombudsmanden har oprettet en særlig e-mail adresse, som du kan sende alle dine uønskede e-mail reklamer til, uanset om e-mailen kommer fra en dansk eller en udenlandsk virksomhed.

Sådan gør du:

1) Vælg den e-mail det drejer sig om.

2) Vælg "videresend" eller "send som vedhæftet fil" i dit e-mail program.

3) Indtast: "spam@fs.dk" i "til/adressefeltet".

4) Indtast i meddelelsesfeltet kort baggrunden for din klage.

5) Husk også at indtaste dit navn, din adresse og din e-mail adresse.

6) Send herefter e-mailen.

Da Forbrugerombudsmanden modtager mellem 500 og 1.000 spam-mails om dagen, vil du ikke modtage en bekræftelse på, at vi har modtaget din klage. Se afsnittet "Hvad sker der med din klage".
Avatar billede dmcn Praktikant
17. juni 2004 - 16:33 #4
Vi har modtaget et par anmeldelser på dette spørgsmål, og vi er ikke enige i, at ekspertens regler overtrædes her. Spørger skriver om spam på sit website, ikke spam modtaget fra virksomheder via e-mail eller anden elektronisk kommunikation, som er hvad popsys link beskriver.
Eneste kritikpunkt kan være, at spørger lukker spørgsmålet ret hurtigt, men det er heller ikke en overtrædelse af nogen regler.
Avatar billede thedeathart Nybegynder
17. juni 2004 - 22:00 #5
mht. min karma, så er dårlig karma i starten berettigt, jeg opførte mig ikke ordenligt.
Men det meste jeg har fået fornyligt er ubegrundet, det mangler brugernavn og spørsmålsnummer, og noget kunne type på en slags "spam" karma.

Mht. dette spørgsmålet så vudere jeg at svaret ikke var svar på mit spørsmål og derfor ikke skulle have point, undskyld hvis jeg har lukket for hurtigt.

Jeg har tidligere prøvet at anmelde email-spam til spam@fs.dk men jeg fik en "emailen eksistere ikke" tilbage.

Hvis popsy synes at det er urimeligt, så kan han/hende da godt få point, men det kræver henvendelse fra popsy selv.
Avatar billede eric-pedersen Nybegynder
17. juni 2004 - 23:01 #6
Må sige at hvis du har en tagwall/chat ell. lign. som der bliver spammet så er det da 137% iorden at du ikke giver point til popsy.... selvfølgelig.

Jeg læste spørgsmålet som mail og klikkede på "send" for at følge med, og jeg syntes svaret(linket) var kanon.....Men det var jo i forhold til min forståelse for spørgsmålet. I stedet for at lukke kunne du forklare hvad, hvordan og hvorfor....

Men ok.... Jeg trækker da selvfølgelig tilbage hvad jeg har skrevet :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester