17. juni 2004 - 00:03Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Windows vil ikke lukke ned
Hej Har problemer med en win98 der ikke vil lukke ned efter reinstallation. Er der en smart måde hvorpå man kan se hvilke drivere/programmer der fryser nedlukningen?
Her er en side, hvis råd og vejledninger du kan prøve WINDOWS SHUTDOWN & RESTART CENTER TROUBLESHOOTING in 15 STEPS http://aumha.org/win4/a/shutdown.htm
Tak så langt, Jeg har prøvet at slå hurtig lukning til og fra, slået strømstyring til og fra, og fejlfinding (der ikke virkede?). Jeg arbejder videre på problemet, men nok først fredag.
Jeg tror det skete efter at jeg opgradere chipset/agp drivere. (ALI chipset) Er der en driver set back i win98. Jeg har prøvet at deaktivere nogle af driverne uden held.
Nej, der er ikke en "fortryd driveropdatering" i 98, som der er i xp. Skriv evt. hvilket bundkort du har så kan vi hjælpe med at finde de rigtige drivere.
Men det kan også være et program som starter automatisk sammen med windows, der gør at den ikke kan lukke ned. Klik start | msconfig, fanebladet start. Fjern krydset i alt herinde foruden Explorer og Systray, genstart og se om det hjalp. Hjalp det ikke, kan du sætte krydserne i igen.
Har du fået nyt antivirusprogram? Det sker, at Windows 98 ikke lukker ordentligt ned, hvis antivirusprogrammet er indstillet til at scanne diskettedrevet under lukningen.
Jeg har ikke computeren lige nu (det er en kammerats) - men læst de tre bud. Jeg prøver med msconfig i nat. Der er ikke installeret et nyt antivirusprogram. Computeren er en fujitsu siemens og bundkortet har nummeret MS5169 ver.2.1
Det eneste jeg har gjort før problemet opstod er at installere drivere til bundkoret og en ny printer (canon bjc 4300), så det må næsten være driveren?!
De fleste blækprintere lægger et lille program, som starter automatisk med windows. Så jeg tror mere på at det er det lille program der volder problemer, end chipset driverne. Hvis chipset-driverne er forkerte vil de enten ikke installeres, ellers også får du fejl når windows starter op. Så jeg hælder til printeren. Men det vil vise sig om det er den, når du prøver forsøget med msconfig, idet det lille program, optræder som en af enhederne på start-fanebladet.
Ok, tjekker det i nat, den starter dog langsomt op. Men jeg prøver den foreslåede metode til MSCONFIG.
Iøvrigt: windows lukker ned - den slukker bare ikke - dvs. den bliver stående med billedet "windows slukkes". Scandisk starter ikke efter at slukknappen er brugt, hvilket tyder på at den får lukket det hele ned.
PS: den opdatering af bios som halifax henviser til er den (jeg tror) der startede hele problemet. Men jeg prøver med en geninstallering for at se om det måske kan være en installeringsfejl.
Tæt på og næsten - det er lydkortene der ikke stemmer overens med virkeligheden. I hvert fald viser everest at min lyd skulle være Trident 4d wave dx sound accelerator og det er en aztech driver der faktisk er installeret.
Under alle omstændigheder - hvis jeg deaktivere lydkortene så lukker windows ned. Så nu mangler jeg bare nogle drivere der fungerer (håber jeg).
Det bliver point til Halifax (hvis du vil lægge et svar), men jeg takker for hjælpen til alle. Jeg giver besked hvis jeg også får lyd på igen. Det vil jo bare være prikken over iet.
Ja, du skulle jo gerne have lyd på potten. :) I mit øverste link om shutdown er "3: Damaged exit sound file". Kan der være noget her, eller har du gererelt vrøvl med lyden.
Ved det ikke endnu, leder stadig efter den rigtige driver til Trident. og prøver at slette det nuværende lydkort. Men deaktiveret lukker den i hvert fald ned og starter hurtigt op.
Det virkede ikke med den første - den ville ikke godtage den. Samtidigt er det som om den bliver ved med at hente de gamle driverfiler uanset om jeg fjerner driveren i fejlsikret tilstand eller i normal. (eneste måde at få windows til at starte hurtigt op er ved at lade den installere de gamle drivere og deaktivere dem).
Ok, jeg prøvede med den nye driver og den blev fint indstalleret, men nu er jeg tilbage hvor jeg startede (næsten) for windows vil ikke lukke ned. Jeg opgiver og prøver med et nyt lydkort. Evt. en geninstallering og nyt lydkort
Det virkede med et andet lydkort og jeg droppede genindstallationen. Det var ikke lydexitfilen som Halifax foreslog. Måske et defekt lydkort eller i hvert fald et eller andet der ikke spillede sammen med Plug and Play.
Tak for links til drivere med mere. Supper hjælp. Lukket.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.