18. juni 2004 - 20:22Der er
31 kommentarer og 1 løsning
Hvilke porte
Jeg modtager ikke nogle mails efter jeg har instaleret exchange 2003, jeg har prøvet at åbne for alle porte og så kan jeg modtage, men er gået tilbage til, Følgende porte 110 25 143
Men så virker det ikke... Hvilken Port har jeg glæmt??
du skal også være opmærksom på at f.eks. TDC lukker for port 25 i deres routere pånær for trafik til dees egen smtp server. dette kan også give problemer
bug30 -> du kan jo starte med at rette de fejl den kommer med på det link du selv har postet.... Den siger jo også at den ikke kan kontakte din mailserver...
jeg har lige snakket med DHT.dk,, her ved 20 tiden og de siger at der ikke er noget i vejen,,, og tilføjet at port 25 skulle være Åben,,, men det er den også,, men for svov prøvet jeg at åbne for alle porte, og så virket det. Men nu hvor Følgende porte er Åbnet til den, virker det ikke. 25 53 80 110 143
når jeg sender en mail fra min Cybercity konto hos Cybercity´s Webmail,,, til reno@fairbizz.dk skre der intet, jeg får den heller ikke tilbage, men hvis jeg åbner alle porte kan jeg godt modtage, jeg er selv ved at være godt forviret..
og du kører din egen DNS server for det internet domæne? I så fald skal du huske at åbne port 53 for både TCP og UDP. Ud over det skulle kun port 25 være nødvendig. Er det en Cisco 677 router den står bag?
nej da jeg har 16 IP adresser, blev 677érn ved med at hænge sig, ca en gang om ugen) fik jeg byttet den til en Zyxel 650, som ligeledes fyre alle IP adreser igemen, uden NAT eller firewall, til min 3Com superstack3 Firewall.
F... en latterlig fejl i port forwardingen der skulle stå LAN i stedet for WAN,
kontrolere lige, om det virker..
P.S. hvis det virker, kan jeg sige at jeg har lavet denne fejl efter jeg geninstaleret Firewallen for 1½ måned siden og det har ca ikke virket siden da,,, ind til nu måske, og efter en ligegyldig gen instalation af Win 2K server samt Exchange,,,
aah ok, 10 og 20 skulle ikke have nogen betydning hvis de er de samme. Så længe den kan DNS opløse den med 10 bliver der slet ikke kigget på den til 20.
Men det lader jo til at være en Fejl 40.. Så husk at smøre hele pladen fuld ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.