Avatar billede Slettet bruger
21. juni 2004 - 20:04 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

utæt vandhane

Er der nogen der har en ide om afkalkning af en utæt køkken vandhane , der løber ved batteriet?

Hvad vej skal man dreje mod med svensknøglen, den sidder meget godt fast...
Avatar billede rebecca Novice
21. juni 2004 - 20:07 #1
Med uret for at spænde, mod uret for at løsne
Avatar billede bernie Nybegynder
21. juni 2004 - 20:07 #2
hadder bare når ens køkken i computeren bliver utæt ;)
Avatar billede rebecca Novice
21. juni 2004 - 20:09 #3
Hvis det er utæt hjælper det ikke at afkalke, så må du ud og Investere i enten et nyt batteri eller nye pakninger
Avatar billede kingnothing Nybegynder
21. juni 2004 - 22:14 #4
Ok det hjælper ikke at afkalke...
Og hvis den løber nede ved batteriet, vil jeg næsten gætte på det er et Oras batt. hvis dette er tilfældet, vil jeg anbefale dig at skifte det...
Hvis det er et togrebs batteri skal du bare have fat i en ny spindel og og nøjes med at skifte den, ellers skal du som før nævnt have nye pakninger(dette kan somregel ikke betale sig hvis det er et Damixa batt.)
håber det hjalp ellers spørg
-kingnothing. VVS-montør
Avatar billede serverservice Praktikant
21. juni 2004 - 23:14 #5
Jeg har da selv købt pakninger og skiftet på et blandingsbatteri - de kostede omkring 75 kr. så spm. om pris vel?
Avatar billede Slettet bruger
22. juni 2004 - 11:10 #6
Jeg siger tak for jeres mange gode råd, jeg er nok lidt af en VVS mongol, men batteriet er så kalket til  at når jeg prøver at løsne den øverste del, drejer hele batteriet med, skal jeg bare smide l***** ud, eller kan man løsne det på en eller anden måde?

Jeg ved desværre ikke hvad model det er, men det er et alm kedeligt 2 grebs batteri.
Avatar billede kingnothing Nybegynder
22. juni 2004 - 15:45 #7
du kan prøve at løsne kalken med eddike syre, ellers tag en polygriptang og hold kontra på selv batteriet, det kan også hjælpe at slå forsigtigt på det, for at løsne kalken.

dannyboyd>>
Det kommer igen an på hvilket bl. batteri der er tale om, jeg ved for os, kan det ikke svare sig at købe nye pakninger til Damixa batterier, men derfor kan godt svare sig på mange andre fabrikanter :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester