Avatar billede f5 Nybegynder
07. juli 2004 - 10:29 Der er 1 løsning

Default indstillinger driller i text objektet

Jeg har et lidt underligt problem. Jeg laver nogle html-tekstfelter i en lykker som jeg så formatere med et setTextFormat og det fungere i og for sig fint nok:

myRef.createTextField(("t"+i), (i+2), (263*(i-1)), 0, 245, 270);
myRef["t"+i].wordWrap = true;
myRef["t"+i].embedFonts=true
myRef["t"+i].html = true;
myRef["t"+i].border=true
myRef["t"+i].setTextFormat(columFormat)

det er mit tekstfomratering som er underlig. Den ser sådan her ud:

_global.columFormat=new TextFormat()
columFormat.font="standard 07_54"
columFormat.size="8"
columFormat.color="0x333333"

når jeg tracer min html text, har flash automatisk sat Times New Roman text formatering uden om det hele og så min formatering inden i - som jeg ikke kan slette default indstillingerne...

Her er lige lidt af begyndelsen fra mit trace:

<FONT FACE="Times New Roman" SIZE="12" COLOR="#000000"></FONT></P><P ALIGN="LEFT"><FONT FACE="standard 07_64" SIZE="12" COLOR="#000000">Københavnsk kampagne-succes<FONT FACE="Times New Roman">

Nogle ideer??? Times New Roman formateringer sætter jeg helt sikkert ikke ind. Det må være en eller anden form for default. Har aldrig haft dette problem.

Nogle ideer?

/Michael
Avatar billede f5 Nybegynder
07. juli 2004 - 11:06 #1
Jeg har fundet ud af det - nogle sjuskefejl.

Jeg slukker og lukker!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester