Avatar billede fantomas77 Nybegynder
12. juli 2004 - 14:25 Der er 4 kommentarer

problemer med forbindelse til router, D-LINK DI-624

Hej
Jeg har anskaffet mig en router DI-624 og et netkort DWL-G650 fra D-LINK. mit problem er at signalet til netkortet forsvinder hele tiden! Jeg kan være på i 10-20-30 min af gangen og så ryger signalet og kortet siger "not connected".
Det virker fint når jeg kører et kabel fra router til pc.
Jeg har fundet ud af at hvis jeg slukker og tænder for strømmen til routeren går der et øjeblik, hvorefter jeg har fint signal igen, men jeg ryger jo af igen efter et stk tid.
Jeg har talt med deres support og fik at vide at jeg skulle nok opdatere min firmware. Det prøvede jeg, men der findes bare ingen ny firmware til DI-624, kun til DI-624+... er der en anden firmware/driver jeg kan bruge eller noget andet jeg kan prøve?

Håber I har et par guldkorn:-)
Avatar billede kenp Novice
12. juli 2004 - 21:31 #1
prøv at slå IEEE801.XX godkendelse fra på dit trådløse netkort også se om det ikke hjælper (du finder det under egenskaberne for dit trådløse netkort og avanceret)
Avatar billede zenorph Nybegynder
17. juli 2004 - 15:42 #2
Hej
Har lige været inde forbi deres hjemmeside for at se lidt på de firmwares, og fandt da ud af, at der er lidt forskellige du kan prøve.
Nu oplyser du desværre ikke, hvilken revision routeren er, så du får allesammen:

DI-624, rev. A --> http://support.dlink.com/products/view.asp?productid=DI%2D624
---
DI-624, rev. B --> http://support.dlink.com/products/view.asp?productid=DI%2D624%5FrevB
---
DI-624, rev. C --> http://support.dlink.com/products/view.asp?productid=DI%2D624%5FrevC

Lige til orientering, at hvis du ikke er klar over, hvilken revision du skal bruge, skal du kigge på undersiden af routeren; ved stregkoden - der skulle gerne stå:

Revision A --> H/W: A1
Revision B --> H/W: B2
Og hvis det er revision 3, er der kun én antenne på, så det skulle være enkelt nok


Håber det er svaret på dit spørgsmål :-)
Avatar billede steelman Novice
15. november 2005 - 11:23 #3
Hmmm... jeg havde nøjagtig samme problem med min DI-624 og DWL-G650. Kan du se i loggen om den rebooter?
Avatar billede steelman Novice
15. november 2005 - 11:23 #4
Hvilken firmware har du på? 2.55?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester