13. juli 2004 - 22:40Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Sortering af tal i et varchar felt
Hvordan sorterer jeg lettest tal i et varchar felt. Her tænker jeg på f.eks. litermål der står i et MySQL varchar felt men med benævnelse efter. Hvordan får jeg sorteret dette korrekt?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er ikke nogen god måde at opbevare det på. Du kunne opbevare alle mål som milliliter, og så blot vise dem på fornuftig vis. Men ok, hvis alle er på formen "7 liter", kan du prøve
Jeg vil også gi' Erik ret. Jeg ville lave et felt kaldet "benaevnelse" eller noget hvor jeg så skrev liter, og så et felt af typen INT eller DECIMAL hvis det er fordi der skal decimaler på, hvor jeg så ville angive mængden.
Det vil vel give det samme om man sætter benævnelsen et andet sted? Og hvis det alligevel ikke er samme enhed, hvordan kan man så overhovedet lave en sortering af det.
Men, men :) I fald af at det skal være sortering med liter sammen, millimeter sammen etc., vil jeg stadig mene det er nemmest.
Jeg siger også at det skal være samme enhed, mit forslag: milliliter, men jeg kender selvfølgelig ikke problemområdet. Er det akvarier eller gylletanke, er det nok ikke den naturligste enhed ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.