Med java er det ikke nødvendigt med speciel hardware til at instalere da det kan gøres OTA (over the air) fra en webserver.
Nokia telefoner er gode til at programmere til da mange af deres telefoner har god support.
Det du skal gå efter hvis det skal være lidt sjovt er
midp 2.0
cldc 1.1
JSR 120 Wireless Msg API 1.1 (send sms osv.)
JSR 184 3D (til spil)
JSR 135 Mobile Media API (lyd,video,kamera)
Samt andre api'er
Man skal læse speficikationen for den enkelte telefon for at finde ud af hvad de understøtter.. som regel på developersitet. Og vær opmærksom at selv om de måske siger de understøtter JSR 135 kan det godt være at de har unladt dele af specifikationen så de måske kun understøtter lyd.
men som arne siger så understøtter de lidt dyrere (nyere) telefoner java, men også en "gammel" sag som en sonyerricson t610 gør .. den er bare ikke lige så sjov da den er midp 1.0 og ikke har mange api'er til rådighed.
developer sites
http://www.forum.nokia.com/main.htmlhttp://developer.sonyericsson.com/site/global/home/p_home.jspet lille kapitel om j2me
http://javabog.dk/vp/kapitel13.jsp