Avatar billede jcm Nybegynder
20. juli 2004 - 16:29 Der er 1 løsning

Trojan i ctlla.dll

Hejsa.
Jeg har lige fået en trojan i en fil der hedder ctlla.dll, som ligger i min system32 mappe. Når norton fanger den kalder den virusen for "Backdoor.trojan". Når jeg laver et full system scan, finder den ikke noget. Ville lige høre om det er en fil man kan slette eller om den bruges til noget?
På forhånd tak.

Søren
Avatar billede victor-1 Nybegynder
20. juli 2004 - 16:36 #1
En søgning med google efter den fil, gav intet resultat og den findes heller ikke på min WinXP, så mon ikke den kan slettes. *S*
Husk hvis du bruger Windows ME eller XP, at deaktivere din systemgendannelse inden du fjerner vira og andet snavs.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester