Jo sikkert, men jeg spurgte jo om hvordan man angiver URL´en til de enkelte billeder. Da jeg ikke forstod hvad du mente, bad jeg så om et eksempel, og nu er vi så her...:-)
Det ser ud til at virke fint når jeg blot laver et HTML-document, men når jeg indsætter scriptet på mit PHP/MySQL site, brokker den sig gevaldigt...:-(
Min første tanke gik på, at du lavede en sql-sætning, som direkte indeholdt teksten som en del af et opslag, men eftertanken var, at du havde det liggende i databasen, og så vil det jo indirekte indgå i en sql-sætning som en insert into ting !-)
-- men hvis du har en streng-syntaks, som ikke accepteres af mySQL, vil det måske også give den fejl, derfor mit forslag om javascript-entiteten ...
Det virkede heller ikke. Spørgsmålet er vist ved at dreje i en forkert retning. Du behøver altså ikke bruge mere tid på det. Jeg fik jo det jeg spurgte om.
Det var nu ikke dine evne jeg betvivlede...;-) Mente blot ikke jeg ville udnytte dig.
Et sidste spørgsmål, skulle da lige være hvor jeg retter scriptet således at links åbner i nye vinduer. Ligeledes kommer "den lille hånd" ikke frem når man holder musen over bannerne. Det er nu en detalje.
Hvis du lige ligger et svar, skal jeg give lidt points.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.