Avatar billede f2f4 Novice
03. august 2004 - 10:10 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Gemme programindstillinger på pc uden brugerrettigheder

Engang brugte vi udviklere ini filer til at gemme programinstillinger. Med tiden blev brugen af registraturen mere udbredt, og ini filer gik lidt i baggrunden, (- primært på baggrund af at registraturen automatisk kunne håndtere flere brugere på samme maskine).

Hvad mener I man bør/skal man bruge i dag? Jeg tænker her på at der kommer flere og flere problemer med at virus-, spyware programmer m.fl. forhindre at programmet skriver i registraturen eller i en ini fil i windows kataloget!
Avatar billede jpvj Nybegynder
03. august 2004 - 10:21 #1
Sikkerhed kommer mere og mere frem alle steder, det gælder heldigvis også hos MS. Pt. har de valgt at alle hjemmebrugere skal være administratorer på deres XP Home Ed., men det er ikke sikkert at det varer ved.

Du skal IKKE lægge en INI fil et sted hvor en "ikke administrator" ikke kan skrive. Dette vil give problemer, hvis din app. skal ud og køre i en virksomhed, hvor brugerne kun har "user" rights.

Så generelt må du nok indstille dig på:
1) Fælles indstillinger for programmet (ex. "grundindstillinger") kan du kun oprette når programmet bliver installeret.
2) Alle ændringer hertil, er på "per-user" basis og bliver enten gemt i HKCU hiven eller under brugerens egne mapper i din .ini fil.

Du skal nok være opmærksom på, at allerede nu er registry standard og ved at følge standarden vil du også få alle fordele, ex. at en bruger let kan gemme en kopi af sin opsætning for alle programmer (export af HKLM).

Anti spyware mv. bør ikke give problemer i forb. med at skrive til HKLM.

Der er fortsat "bagud kompabilitet" med ini filer i flere prog. sprog, og du vil nok også kunne få komponenter i mange år endnu.

Min holdning er meget lig den officielle:
Brug registry. HKLM\Software\... til grundindstillinger og HKCU\Software\... til brugerindstillinger.
Avatar billede f2f4 Novice
03. august 2004 - 11:36 #2
Mange tak - godt svar!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester