Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 21:11 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Certifikat server og SSL på IIS

Hej,

Som bekendt kan IIS "ikke" installeres på windows XP home, men eftersom dette godt kan lade sig gøre alligevel, er dette scenariet.

Eftersom IIS ikke kan... bla bla bla, kan man umiddelbart heller ikke installere et server certifikat, som medfører aktivering af SSL  (HTTPS).

Jeg har prøvet at sætte dette her certifikat server op, men når jeg kommer til delen hvor jeg skal "requeste certifikat godkendelse", ved at gå ind på http://minserver/certsrv, efter at have oprettet certifikatet, kan den ikke finde siden. (Pga. certifikat server ikke er installeret, går jeg ud fra)

Er der nogle der ved hvordan dette lader sig gøre, og om man kan hente og installere certifikat server evt. fra andre Windows styresystemer der har den som standard (Win2000, win2000 Server).

- Henrik
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:17 #1
Mangler default.asp under Egenskaber -> Dokumenter
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 21:21 #2
Øhm.. udspecificer, aner ikke hvad du mener præcist.
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:27 #3
Åben Standardwebsted. Højreklik på mappen Certsrv´, og vælg Egenskaber. I den menu der kommer frem vælger du fanebladet Dokumenter. Under "Aktiver Standarddokument" skal der stå Default.asp hvis ikke skal du tilføje det.
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:30 #4
Hvis du ikke kan få det til at virke kan købe et billig certifikat her:
http://www.registerfly.com/ssl/
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 21:31 #5
1. standard web sted?
2. Der er ingen mappe certsrv?
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 21:37 #6
Problemet er at jeg vil lave det selv, helt gratis og at det nok bliver svært at købe et certifikat til en "ikke eksisterende" IIS server. Microsoft yder jo ikke support på IIS der er installeret på WinXP Home, og egentlig skriver det ikke er muligt.

Men hvad mener du med standard websted btw, er det min server i en browser eller ISM eller...
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:39 #7
Du skal først have installeret "Certificate Services" Det troede jeg du havde gjort. Følg denne vejledning før du går videre:
http://www.msexchange.org/tutorials/SSL_Enabling_OWA_2003.html
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 21:41 #8
Hehe, det er jo egentlig mit spm. hvor jeg får CS fra og hvordan jeg installere. :)
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:43 #9
"Standard websted" er der hvor du har din webside. Du finder det under Webside i "IIS Manager"
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:48 #10
Men jeg er ikke sikker på at du kan installere "Certificate Services" på en Windows XP.
Derfor tror jeg den eneste mulighed du har, er at købe et Certifikat
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 21:51 #11
Okay, var lidt i tvivl hvad du mente. Den ligger under default, wwwroot.
Hmm, er det muligt at lave et certifikat på en anden computer som har IIS og Certificate  services installerede, eller skal computeren der laver cert. ligge på IP adressen hvor webserverens SSL ligger?
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 21:55 #12
Der skulle ikke være noget galt i at bruge Certificate services på en anden server da det er det samme man gør når men køber et certifikat.
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 22:01 #13
Okay.. Så jeg skal oprette mit certifikat ønske på min webserver, så det ligger og "pender", så skal jeg oprette selve certifikatet på en anden server der kan, og når det er oprettet skal jeg overføre cert. til min webserver og fuldføre aktiveringen?

Det lyder sgu meget nemt.
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. august 2004 - 22:05 #14
Ja det burde kunne lade sig gøre.
Følg evt. den vejledning jeg linkede til
Avatar billede prologic Nybegynder
22. august 2004 - 22:19 #15
Tjaaa..
Avatar billede prologic Nybegynder
23. august 2004 - 14:42 #16
Så virker det sgu, bruger SSL på min ikke eksisterende IIS. hehe
Smid et svar, så får du lige nogle point.
Avatar billede no_stress Nybegynder
23. august 2004 - 17:19 #17
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester