Avatar billede fanatic Nybegynder
24. august 2004 - 12:06 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

At lave et webgalleri med billeder. Hvordan?

Hej Eksperter!

Kan i give mig et bud på den bedste løsning i forbindelse med en hjemmeside som skal præsentere fotografier?

Fotografierne skal evt. have knyttet en beskrivelse i tekst og skal vises på en website efter kategori. Endvidere skal det være muligt at uploade billeder til webserveren ganske enkelt.

Her er nogle forslag:

Løsning1:
Brug af database. Billeder lagres direkte i db med evt. 3 kolonner billede[image] beskrivelse[varchar] kategori[varchar]

Løsning2:
Billedbeskrivelse, kategori og ID ligger i en database. Billeder ligger som filer i et katalog på webserveren. Billeder og tekst forbindes via ID (eller sådan noget).

Løsning3:
Drop databasen! Alt ligger som filer på webserveren. billeder for sig i hver deres kataloger(kategorier). Tekst kan evt. også ligge i tekstfiler.

Hvilken løsning egner sig bedst?? Skal jeg prøve noget helt andet??? Der er tale om ca. 100 billeder i en web-"venlig" størrelse. Altså ikke noget helt vildt!
Avatar billede basementjack Nybegynder
24. august 2004 - 12:14 #1
Jeg har selv selv lavet løsning 2 med asp.net med kun 9 mdr.s erfaring med asp.net... Men der findes jo gratis billedegallerier på nettet om man må bruge.. De er generelt lavet i php.
Avatar billede roenving Novice
24. august 2004 - 12:15 #2
Jeg ville bruge den anden løsning (med den forskel, at jeg ville bruge filnavn som ID, og så have en record-tæller i et andet felt !-)

Der er ikke noget egentlig galt ved nogen af løsningerne, men den anden er nemmest at vedligeholde, da du så simpelthen opdaterer eller tilføjer en linje i tabellen, når der kommer nye billeder eller nyt om dem !-)
Avatar billede fanatic Nybegynder
24. august 2004 - 12:36 #3
Tak!! Jeg laver det hele i ASP.NET

basementjack>> Hvordan valgte du at designe din db? Tænker på... det "svære" i det her er vel at programmere kode som kan "uploade" filerne til webserveren! Hvordan refererede du filerne med information i databasen?

roenving>> Vil du foreslå en tabel i denne stil evt: [record-tæller], [filID], [beskrivelse], [katagori] ??? Ved upload skal man kunne placere en fil i et katalog, samtidig med at resten af data smides ind i databasen ikke!?


Hvorfor er det ikke så godt at smide det hele i databasen...har det noget at gøre med:

Billede  Tekst  tekst
1xxxx    xxxx    xxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx

2xxxx    xxxx    xxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx

...osv.

Der opstår en del spildplads....eller er det forkert forstået??
Avatar billede fanatic Nybegynder
24. august 2004 - 12:39 #4
Forresten...kender i evt. et sted på nettet hvor en sådan løsning beskrives med ASP.NET og C# ...hvis ikke så med et andet prog.sprog!
Avatar billede roenving Novice
24. august 2004 - 12:57 #5
Ja, det er den tabel-opbygning, jeg forestiller mig !o]

-- og grunden til at jeg ikke forestiller mig, at det er smart at have billed-data organiseret i databasen er, at du alligevel skal bruge fil-stien, når dit script skal vise det i en browser (selvom den bliver virtuel, når den kommer fra databasen !-)

Desuden er din fleksibilitet alvorligt begrænset, da rigtig mange database-systemer ikke understøtter direkte opbevaring af den slags data i databasen, så ved at have dem udenfor kan du skifte database lynhurtigt, samtidig med at du stort set ikke har nogle data i tabellen, så den bliver lynhurtig mht. søgning osv. !-)
Avatar billede basementjack Nybegynder
24. august 2004 - 13:10 #6
Jeg har:
GruppeID    ID    BilledeSti
xx          xx    xx/xxx/xx.xxx

Hvor jeg laver en gruppe hver gang jeg lægger billeder ind.. Og laver en mappe til den gruppe og gemmer stierne til hvert billede..
Avatar billede basementjack Nybegynder
24. august 2004 - 13:13 #7
Du kan prøve at se http://www.jakobj.dk/ph-foto/galleri/

Log ind med demo demo for at se outputtet.

(Har ikke gjort noget ud af GUI endnu)
Avatar billede fanatic Nybegynder
24. august 2004 - 13:21 #8
Tak for hjælpen begge to!

ja..måske jeg skal kalde den gruppeid i stedet for...så kan jeg referere til en anden tabel som tager sig af det.

basementjack>> Din website -Det skal nok blive rigtig godt!
Avatar billede basementjack Nybegynder
24. august 2004 - 13:23 #9
Uploading (minium):
En HtmlInputFile
En listbox
og to knap
_____
Hvis der klikkes på den ene knap tager den inputFile.PostedFile.FileName og putter i listboxen (så brugeren kan se den) og gemmer den i en session (så den kan uploades senere), hvor inputFile er navnet på min System.Web.UI.HtmlControls.HtmlInputFile

Når der klikkes på den anden knap løber man sessionen igennem og indsætter i db'en, samt uploader til serveren. Men først efter at man har lavet mappen (den fejl tog lang tid at finde.. :p)
Avatar billede fanatic Nybegynder
24. august 2004 - 14:39 #10
hmm...okay sådan!

Jeg vender nok tilbage med nogle flere spørgsmål omkring dette hehe...


Første svar til mølle får point ;) -tak til jer begge!!!!
Avatar billede basementjack Nybegynder
24. august 2004 - 14:41 #11
Alternativt kunne vi jo dele.. ;)

Du stiller bare spm, så må vi se hvor kyndig jeg er.. :p
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester