Avatar billede vertu Nybegynder
30. august 2004 - 19:05

Winamp hænger ved skift samt scroll i musik

Hej eksperter

Jeg kører for tiden med winamp, men har et problem med skift af sange samt scroll (spoling) i sange.
Når jeg skifter et nummer går der gerne et stykke tid før det starter. Jeg kan spole frem i nummer uden problemer (uden pause) men når jeg vil spole (scrolle) tilbage går der et stykke tid før musikken rammer og starter = ingen lyd et par sekunder. Jeg kan spole og gøre ved i Windows media player uden problemer, så det ik noget med computeren. Har os prøvet at afspille enkelte sange (ikke playlists) og den gør det stadig. Mine kammerater har ingen problemer, der er prompte skift ved både sangskift og spoling.
Har os prøvet med to lydkort, samt jeg har leget lidt med indstillinger i winamp, men intet hjælper. Hvad kan denne irriterende bagatel skyldes?
Min maskine er up-to-date med det hele, så der skulle ikke være nogen som helst problemer med noget der.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester