Når jeg benytter mig af File.GetAttributes og prøver at "brage" den af på mit C: giver det disse følgende attributes:
22, 16, 18, 17, 22, 8214
Jeg skal bruge det til at lave et program der løber min harddisk igennem, men siden at System Volume Infomation dir'et ikke skal med og det har att 8214 kunne jeg jo bare lave en while not, eller noget, men der er mange som jeg ikke vil have med.
Det har jeg også gjort... Jeg har MSDN fra juli så der læste jeg netop det du skriver der... Det kunne bare godt være at der var en nemmere måde at køre det show på, for der er flere end der står der... f.eks er System Volume infomation 8214 hvilket ikke står der, og page.sys er og noget helt andet, men ok.
Jeg har gjort sådan her:
Dim item For Each item In Directory.GetDirectories(drive) If File.GetAttributes(item) <> 22 And File.GetAttributes(item) <> 8214 And File.GetAttributes(item) <> 18 Then leftview.Items.Add(item) End If Next For Each item In Directory.GetFiles(drive) If File.GetAttributes(item) = 32 Then leftview.Items.Add(item) Next
jeg kan ikke rigtig se hvordan det skulle kunne blive meget nemmere ende det... udover hvis du lave en lille funktion til det - eller måske en AttributeEvaluater-klasse og lægger et par relevante metoder på. mvh
Men endnu bedre er at bruge DirectoryInfo GetFiles i stedetfor Directory GetFiles, fordi den returnerer nemlig FileInfo objekter som du bar ekan bruge Name property på.
Desværre kan jeg ikke læse de email jeg får fra Eksperten.
Jeg opdaterede server fredag, checkede at mail og web servere fungerede, fløj til tyskland søndag og konstaterede mandag at mit web mail script ikke virker.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.