Avatar billede steelman Novice
31. august 2004 - 15:15 Der er 28 kommentarer og
1 løsning

trådløs router eller accespoint koblet på lokalt netværk

Hej,

Jeg sidder på et kollelokalt hvor der er et lokalt netværk - som hvorigennem vi også har adgang til internettet.

Jeg overvejer lidt at købe noget stads så jeg kan få min laptop på nettet trådløst. Men samtidig har jeg også en stationær som jeg vil have koblet på via kabel.

Så min tanke var lidt, at jeg ville købe en "boks" med indbygget switch og accespoint. Men det kan jeg ikke finde uden at det er en router....

Men giver det nogle problemer at koble en router på istedet?? Vil jeg så alligevel godt kunne få adgang til shares og ftp-servere på lokalnettet?

Hilsen Steelman
Avatar billede benneharli Juniormester
31. august 2004 - 15:49 #1
Det giver overhovedet ingen problemer når bare du slår DHCP fra. Jeg vil dog foreslå dig at købe en billig hub/switch og så sætte din stationære til den, og ved siden af et accesspoint og koble det på hub/switch'en
Avatar billede steelman Novice
31. august 2004 - 15:51 #2
Hvorfor så ikke bare købe en router? to-i-én boks :-)
Avatar billede benneharli Juniormester
31. august 2004 - 15:56 #3
Tja... det har du ret i ;-) Jeg tænkte bare at så kunne man bruge den hver for sig senere, men du har ret...
Avatar billede espersen Novice
31. august 2004 - 16:10 #4
Her foreslår jeg en der kan klare både kabler OG trådløst. Roueren forbindes til netværket som din stationære gør i dag ; og sættes til at fordele forbindelsen videre ud til dine 2 maskiner.

Denne router er rigtig fin ; http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=18516

Med denne kan laptop'en forbindes via trådløs og den stationære kan fortsat benytte kabel (du kan jo lade routeren stå ved din stationære)

En af de 4 porte i routeren benyttes til den stationære - en anden kan eventuelt bruges til en printserver så du kan printe trådløst via netværket.

Til USB-printer:
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=38702

Til Parrallel-printer:
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=19748
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=14145
Avatar billede espersen Novice
31. august 2004 - 16:12 #5
en god idé er at læse denne artikel om sikkerhed på trådløs netværk ; så du ikke deler den med alle mulige (som kan få adgang til din maskine og/eller misbruge din linie til at hente ulovlige filer ned med).
http://www.eksperten.dk/artikler/117
Avatar billede steelman Novice
31. august 2004 - 16:27 #6
jep jeg kender de forskellige artikler og routere osv.
Men jeg var bare i tvivl om, hvorvidt det kunne give problemer ift. lokalnetværket, shares og ftp'ere.... :-)

benneharli--> Kan man slå DHCP (hvad det så end er) fra på alle routere?
Avatar billede espersen Novice
31. august 2004 - 16:29 #7
DHCP kan slås fra ; om den skal det er op til det netværk du er forbundet med. Altså om du har fast IP eller om du har dynamisk IP.
Avatar billede steelman Novice
31. august 2004 - 16:31 #8
jeg har dynamisk ip. Er det en "standard" ting på dem?
Avatar billede espersen Novice
31. august 2004 - 16:45 #9
ja, det er standard, da de selvfølgelig skal kunne bruges til forskellige internetudbydere. Det er en elativ simpel indstilling i det web-interface som routeren har. (man styrer via et logon via Internet Explorer)
Avatar billede kenp Novice
31. august 2004 - 20:49 #10
Øjeblik! hvis du bare sætter en router op så vil du IKKE få adgang til de shares som er på "yder" siden af dit netværk, da det som regl blokere for de porte! (de vil heller ikke få adgang til dine shares!

Men du kan stadgivæk godt bruge en router! men du må IKKE forbinde noget til WAN stikket på den, men forbin dit internet til LAN også din computer, og sæt routeren op som sikkert trådløst netværk! husk deaktiver DHCP (ja det kan slås fra i Alle routere) så får du faktisk en trådløs swich ud af det.
Avatar billede espersen Novice
31. august 2004 - 20:55 #11
thx kenp ; du er sgu en haj til det her ;o)
Avatar billede kenp Novice
31. august 2004 - 21:00 #12
det var ellers rigtigt det i skrev men man må bare ikke bruge WAN ;) så virker det fint.
Avatar billede espersen Novice
31. august 2004 - 21:15 #13
jeps ; men det havde jeg lige glemt/overset
Avatar billede kenp Novice
31. august 2004 - 21:27 #14
det kan ske for alle :)
Avatar billede steelman Novice
01. september 2004 - 15:18 #15
Okay, så hvis jeg smidder et kabel fra mit netværksstik i væggen til en LAN på routeren, så vil jeg kunne så shares og lokale ftp'er?? Men ikke hvis jeg sætter den i WAN? Rigtig forstået?

Skal jeg så bruge et krydset kabel fra netværksstikket til routerens LAN?

(Hvad er forskellen på WAN og LAN i denne forbindelse?)
Avatar billede kenp Novice
01. september 2004 - 16:08 #16
ja begge dele er fuldstændig korrekt :)

WAN og LAN i denne forbindelse er forskellen det at på WAN og LAN køre de forskellige adresser, som ikke umiddelbart kan snakke sammen uden at man så forwarder de porte som man vil have lov til at komme igennem osv. men det er jo begrænset i at man ikke kan forwarde alle porte til 2 computere men kun 1.
Avatar billede steelman Novice
01. september 2004 - 17:22 #17
okay. tak for svaret.....
Hvad står WAN egentlig for?
Avatar billede kenp Novice
01. september 2004 - 17:34 #18
Wide
Area
Network

Local
Area
Network
Avatar billede steelman Novice
01. september 2004 - 17:40 #19
okay - tak.
Kaster I ikke nogle svar??
Avatar billede espersen Novice
01. september 2004 - 17:56 #20
;o)
Avatar billede benneharli Juniormester
01. september 2004 - 18:09 #21
Står over ;-)
Avatar billede kenp Novice
01. september 2004 - 18:27 #22
Stik dem bare til espersen, han har jo ikke så mange point c",)
Avatar billede espersen Novice
01. september 2004 - 19:41 #23
*G*  ; vil så gerne dele med jer andre !
Avatar billede kenp Novice
01. september 2004 - 19:43 #24
jeg ligger ikek noget hvis benneharli ikke gør ;)
Avatar billede benneharli Juniormester
01. september 2004 - 19:57 #25
Lad os nu ikke slås om IKKE at få point *LOL*

Jeg har jo bare skrevet to bitte små kommentare, så jeg synes sagtens du (kenp) kan dele med espersen uden at tænke på mig, *G*
Avatar billede espersen Novice
01. september 2004 - 20:06 #26
LOL
Avatar billede kenp Novice
01. september 2004 - 20:06 #27
så holder jeg mig til det første jeg skrev ;) stik dem til espersen *G* jeg har vist nok flere end jeg kan bruge forløbigt *SS*
Avatar billede steelman Novice
02. september 2004 - 21:19 #28
hehe I er nu nogle ærbødige herrere :-)
Tak for hjælpen alle sammen - point eller ej ;-)
Avatar billede steelman Novice
25. november 2004 - 22:38 #29
Hej igen.
Jeg har lidt problemer med det nu. Vil I hjælpe? http://www.eksperten.dk/spm/565214
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester