Avatar billede salanti Nybegynder
15. september 2004 - 11:08 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Deling af fil

Jeg genåbner liget et gammelt spm da jeg nu har prøvet adskillige forskellige udbydere, men enten koster de penge eller også er de meget beværlige at bruge!

spm:
Vi har en database som er i excel form (under 1mb)som alle på arbejdet skal have adgang til. Vi har en grim blanding af win98,2000,xp,mac maskiner og det har umuligt at share den via vores interne net. Jeg overvejer derfor om man kan oploade den et sted, hvor alle kan have adgang til den, og enten ændre den deroppe, eller downloade den og oploade den igen med ændringer. Altså noget extern harddiskplads, men på en meget brugervenlig måde. FTP er udelukket.
Avatar billede kallesen01 Nybegynder
16. september 2004 - 19:56 #1
Hvordan havde du så tænkt dig at gøre det?
/Kallesen
Avatar billede salanti Nybegynder
16. september 2004 - 20:05 #2
tjaa jeg havde håbet på at der var nogen der kunne fortælle om excel kan ligge på en webserver og redigeres mens den ligger der! Eller et link til et meget brugervenligt web harddiskplads
Avatar billede salanti Nybegynder
30. november 2004 - 17:59 #3
luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester