Avatar billede snowball Novice
21. september 2004 - 09:17 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Access ændrer værdien på valgte item i combobox

Hej.

Jeg har en Access frontend udviklet i Access97 som henter diverse informationer fra en MS SQL Server 7. Jeg henter bl.a. indholdet af en tabel ind i en combobox på min form. Jeg har dog et mærkeligt problem (synes jeg selv ;))

Værdierne som der bruges i min combobox er tekststrenge (varchar i DB'en), og bliver alle sammen vist korrekt i min combobox. Problemet er, at jeg har nogle værdier som ender på "WOH" og vælger jeg en af de værdier, så af en eller anden mærkelig årsag, ændrer Access værdien til at ende på "WHO". Den værdi findes selvfølgelig ikke i databasen og jeg får derfor en "The text you entered isn't an item in the list" fejl. Ændrer jeg værdien i databasen til at være f.eks. "WOH." så er der ingen problemer.

Der er hverken sat nogen Format, Input mask, Default value, eller Validation på comboboxen.

Hvad kan årsagen være, og hvordan kan det løses?

På forhånd tak.
21. september 2004 - 09:20 #1
Det lyder som om, at det er autokorrekturen, som spiller et puds.
Hvad sker der hvis du skriver WOH i en almindelig tekstboks?
Avatar billede snowball Novice
21. september 2004 - 09:22 #2
Fuldstændig det samme. Hvordan slår jeg det fra i Access?
21. september 2004 - 09:24 #3
I Menuen Funktioner->Autokorrektur kan du styre hvordan autokorrekturen skal opføre sig
Avatar billede snowball Novice
21. september 2004 - 09:26 #4
Yeps, men så bliver ændringen vel ikke lavet på selve databasen, men kun den Access som jeg sidder ved nu!?

Sidste punkt på http://www.applecore99.com/gen/gen075.asp løste problemet :)

Lav et svar :)
21. september 2004 - 09:29 #5
ok, jeg sad lige og prøvede at finde en kommando til at gøre det. Men det er selvfølgelig lettere at sætte egenskaben på formularen :o)
Avatar billede snowball Novice
21. september 2004 - 09:29 #6
Yeps. Tak for hjælpen :)
21. september 2004 - 09:30 #7
jamen, selv tak - du løste jo selv halvdelen :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester