05. marts 2001 - 09:31Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
WAV FILE FORMAT
jeg er ikke helt klar over hvilket format jeg skal bruge når jeg laver wav filer i easy cd creator jeg har følgende valg pcm ima adpcm ccitt a-law ccitt u-law microsoft adpcm jeg har prøvet pcm og det lød ad h til hjælp
hvis det er til at afspille i en alm.cd-afspiller ville jeg bruge CDDA format nu kender jeg ikke easy cd creator så godt men mon ikke den kan klare det
det jeg gerne vil er at tage nogle numre fra flere forskellige cd\'er og gemme dem på harddisken for derefter at brænde dem på cd\'en for at få den bedst mulige lydkvalitet
Du skal bruge PCM. Du skal bare huske at sætte samplefrekvensen til 44.1 kHz og opløsningen til 16 bits. Det er standard på ALLE musik cd´er, og derfor samme kvalitet.
mlj:det forstår jeg godt, men jeg kan ikke finde noget sted at jeg kan ændre samplefrekvensen!!! måske skal jeg bruge et program som kan rippe cd til wav??
Vælg at du vil brænde en audio CD, derefter vælger du så de tracks du vil havde, fra de forskellige CD\'er. Slå burn on the fly fra, så skulle det da gerne blive som hvis du lavede det som et almindeligt kopi.
ja det tror jeg nok men nu fik jeg installeret en ripper som hedder ejay mp3station den var jeg ikke tilfreds med så den røg ud igen men nu åbner alle min wav filer i det program og det er ikke længre på min pc
ok tak jeg vil smutte det er lige vejr til en løbe tur
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.