Avatar billede pfp Nybegynder
28. september 2004 - 19:43 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Min Javascript menu driller

Hej,

Jeg ved ikke hvilken guddommelig figur jeg har generet siden hjemmesiderne bare ikke vil som jeg vil idag.

Jeg har en folde-ud-menu (DIV og Javascript), som jeg har brugt på en del forskellige web-sider.

Har så kopieret menuen ind på en ny side, men her vil den bare ikke opføre sig ordentlig.

Når man klikker for at folde undermenuen ud, når den lige akkurat at blive foldet ud inden den så beslutter sig for at folde sammen igen.

Måske ikke let at forstå skriftlig, så I kan se hvad jeg mener på flg. adresse:
http://www.dotpeter.dk/project/

Nogen der har en idé om hvad der sker? Det har drillet mig utrolig meget idag, så jeg håber der er en der har 5 min :)

/pfp
Avatar billede pfp Nybegynder
28. september 2004 - 19:44 #1
Skulle måske lige nævne at der kun er en underside under profil (indtil videre i hvert fald) så det er den en der bør kunne folde sig ud :)
Avatar billede knudx Nybegynder
28. september 2004 - 21:10 #2
Jeg synes det ser ud som om at menuen folder sig ud, men at siden reloader lige bagefter. Prøv 'return false' her:
<a href="default.asp?showID=42" OnClick="showMnu('42'); return false">
Avatar billede pfp Nybegynder
28. september 2004 - 21:45 #3
Hvis jeg indsætter return false, reloader den ganske rigtigt ikke siden, men det skal den jo. Den kan ikke udskifte showID variablen uden at reloade. Når man trykker på et link skal showID gerne udskiftes så .asp siden kan hente det rigtige indhold fra databasen...hvis du forstår
Avatar billede pfp Nybegynder
25. november 2004 - 01:11 #4
Lukker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester