07. oktober 2004 - 15:40Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Merge PDF layers
Hej,
Jeg har tidligere anvendt en VB kode der kunne tage 2 PDF filer og merge dem sammen i ét PDF dokument. F.eks. ville 2 PDF filer med hver 5 sider, blive til 1 PDF dokument på 10 sider. Denne kode fungere perfekt.
Men nu har en ny udfordring vist sig: Kan jeg tage to PDF dokumenter og merge oven i hinanden. Forstået på den måde at det nye dokument i ovenstående tilfælde kommer til at bestå af i alt 5 sider - men hver side er en blanding af begge side 1 (far hvert dokument). Man kan f.eks. forstille sig at brevpapir i den ene PDF fil kombinere med brevet indhold fra en anden PDF fil - og ender som en side i en ny PDF fil der indeholder det samlede færdige brev.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du skal nok starte med at fortælle hvordan det program du allerede har lavet virker. Det er vel ikke kode direkte i VB der sætter PDF'erne sammen, der er vel noget adobe involveret. Eller?
Det er naturligvis nogle kald til Adobe Acrobat jeg bruger. Men jeg ikke så meget inde i det... Jeg har lån lidt kode hist og her fra nettet, og ondt endt med at få stykket noget sammen der virker... :o)
Er det muligt at få et indblik i den kode som merger de 2 pdf filer?, skal nemlig bruge noget lignende.
På forhånd tak.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.