Avatar billede lmejding Nybegynder
08. oktober 2004 - 12:34 Der er 4 kommentarer

Placer øverst ved OnMouseOver

Jeg har en række små billeder på stage. De er buttons og ved mouseover vises an boks med forklarende tekst.
Problemet er at få placere elementer sådan at boksene i knapperne altid er øverst, så de ikke ligger under andre billeder på stage.
Kan man bruge action script til at fortælle flash af denne knap, der nu er mouseOver skal rykkes til øverste level? Derved har jeg ikke problemer med overlap/underlap.

/Lars
Avatar billede lyden Nybegynder
08. oktober 2004 - 12:39 #1
På clippet:


this.swapDepths(10);
Avatar billede lmejding Nybegynder
08. oktober 2004 - 12:40 #2
Ok - hvad skal der så sætte hos de andre, som ikke har mouseover?
Avatar billede rohaje Nybegynder
08. oktober 2004 - 12:59 #3
hvis du ikke har noget der ligger over de små billeder kan du bruge getNextHighestDepth(). Den tager den øverste "frie" depth. Det betyder at billderne vil rykke op i depth, men det gør vel i princippet ikke noget. Du bliver nok nød til at pakke dine knapper i movieClips for at det virker (jeg tror ikke du kan flytte en knap i depth) .


this.swapDepths(_root.getNextHighestDepth());

koden kan ligge i alle movie-clipsne på knapperne
Avatar billede lmejding Nybegynder
08. oktober 2004 - 13:02 #4
Jeg prøver at lege lidt med det og vender tilbage :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester