12. oktober 2004 - 17:08Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Ændring af drevstrørrelse på HP Pavillion
En kollega har en HP Pavillion med en Barton 3000 CPU, men harddisken (160 Gb) er tåbeligt opdelt, alt plads på på nær ca. 1 Gb er brugt på C drevet.
På D drevet ligger der en genetablerings fil, med en hængelås på.
Mit spøgsmål er nu, vil det virke hvis jeg kloner D drevet (genetablerings filen) over på en anden harddisk, og deler 160Gb disken op i 3 drev (10Gb/149Gb/1Gb), og kloner genetablerings filen tilbage på det nye E drev i Pavillion'en, eller skal filen ligge på D for at virke ?
Normal vis med f.eks. Ghost er det jo lige meget hvor image filen bliver lagt, men jeg ved ikke med HP's genetablerings fil, der er jo den-der hængelås på ?
Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed
Slettet bruger
18. oktober 2004 - 18:21#1
jeg TROR, at (genetablerings filen), SKAL ligge på D drevet, fro at restoren kan finde den, hvis du skulle få brug for det. Hvorfor vil du ændre på partioneringen ?? Selv jeg har opgivet, at dele op i en masse små drev, de løber bare fulde hele tiden.
Problemet er jo, at hvis man køre genetableringsfilen, så bliver alt på C drevet slettet, og 160Gb data er jo en del at lave 100% backup af. E drevet på 1Gb skulle kun være til genetableringsfilen, som fylder 700-800Mb
10Gb på C drevet er mere end rigeligt til alm. brug. Du skriver du ikke hvor små drev du har "problemer" med løbe fulde ?
Synes godt om
Slettet bruger
18. oktober 2004 - 20:17#3
jeg er enig med dig langt hen ad vejen. Ja, C drevet bliver slettet, hvis du kører en fuld restore. Ja, 160 GB er meget at tage fuld backup af. For mit eget vedkommene tager jeg kun Backup af mine Data. Programmerne re-installerer jeg. lige nu bruger jeg 11.6 GB, på mit C drev, og jeg har ikke så mange programmer på, og mine data kan være på en CD. Dem der løb fulde for mig var 5GB det korte af det lange er, at jeg TROR, at genetablerings filen skal ligge på D for at restoren kan finde den. Om du kan flytte den med Ghost, ved jeg ikke.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.