14. oktober 2004 - 19:34Der er
25 kommentarer og 1 løsning
Belkin bluetooth dongle & SP2
Heysan!
Jeg har for kort tid siden installeret WinXP pro service pack 2 på min computer, problemet er bare at jeg nu ikke kan installere min bluetooth dongle. SP2 skulle efter sigende have sine egne bluetooth drivere, men tilsyneladende ikke til min Belkin f8t003 v.2, da der ikke sker noget når jeg sætter donglen i USB'en... Jeg har fundet mange andre med det sammen problem, bare ingen der har løst det :-(
Nogen af jer der har nogle fif ? Evt. en metode til at installere mine originale drivere fra cd'en.. ?
ja fik min til og virke efter mange timers forsøg, er ved og lave en guide til det, men er ikke rigtigt kommet længere, har du en mail jeg ka kontakte dig på
kox~~> Tak for tippet, men det har intet med mine usb-drivere at gøre.. min dongle understøttes bare ikke af SP2, og så kan jeg ikke installere mine drivere.. :-/ Ligeledes findes der heller intet "Bluetooth Devices" ikon i kontrolpanelet..
kox~~> Takker, men jeg har prøvet de ovenstående, og det var ikke til nogen hjælp.. :-(
Men! da jeg tændte for min PC her til morgen, så kunne windows pludselig se min Dongle, og så ledre jeg den hen på mine Belkin drivere, og vupti! så kører lortet sQ .. :-) Det må ha' været noget jeg har pillet ved igår, ved bare ikke lige hvad.. ? Men tak for hjælpen dennisbj & kox ... smid et svar, så smider jeg lidt point til jer begge.. ;-)
Mvh. Jeppe B. Madsen
ps. skal nok skrive når jeg finder ud af hvad jeg gjorde..
For hvad sker der når man genstarter sin computer ? Intet blåtand til mig.. herregud.. så må spørgsmålet vel leve videre..
Jeg har en idé om at min installation af widcomm driverne, og derefter en afinstallation satte gang i sagerne, men det har ikke givet pote efter et nyt forsøg ;-/
God damnit! Men takker for hjælpen so far!
Mvh. Jeppe Bech Madsen ----------------------- In a world without walls and fences - who need Windows?
hehe.. Ja det skulle da lige passe.. :-D arj, dog ikke..
men om jeg fatter hvordan den pludselig kan virke, og så ikke virke igen? Artificial Intelligence? tjaaa. Jeg ved ihvertfald at jeg vil ha' det til at virke igen, jeg vil ha' den skide usb-port til at opdage min dongle. Er der noget man kan slette i registreringsdatabasen for at nulstille ms's egne drivere?
----------------------- In a world without walls and fences - who need Windows?
hvis du endnu ikke har prøvet at afinstallere alt usb i enhedshåndtering, ved godt at jeg har nævnt det før, men de 10 minutter kan du nok afse, især hvis du tænker på hvor meget tid du allerede har brugt :o)
og hvad med bundkort og chipset-drivere? jeg ved godt jeg skyder bredt!
når du er i enhedshåndtering er der så nogle enheder med problemer der?
kox~~> Altså afinstallere alle usb-porte, med en efterfølgende genstart? tja, det kan jeg vel godt prøve.. :-) Hvad tænker du på når du siger bundkort og chipset drviere ? en opdatering af firmware? Og nope, der er ingen problemer i enhedshåndtering.. takker for din tid ellers!
Det kan da ikke være sandt at man skal afinstallere sp2 for at installere det "lort".. hvad med dem der automatisk får sp2? hmm.. kan jo nok ikke forvente andet af de ms-folk.. hehe
Nå, det havde intet med mine USB-porte at gøre (det regnede jeg nu heller ikke med). Mine andre usb-enheder blev installeret perfekt, så ingen dikkedarer dér..
nå ja, hvad fanden.. man kan vel leve uden bluetooth.. ? hmm..
----------------------- In a world without walls and fences - who need Windows?
Men! Jeg har nu et par gange fået genkendt min dongle som den skal, nu er problemet bare at, ligeså snart donglen bliver genkendt som Belkin Bluetooth Device (som det skal), så ryger forbindelsen til det med det samme. Dvs. at selvom jeg installerer donglen, så bliver driveren ikke tildelt korrekt. Fedt! Hvad kan skyldes denne afbrydelse? Det er ikke min dongle der er noget galt med, ej heller mine usb-porte. Så det må være noget software den er gal med, og højst sandsynligt en konflikt et sted i M$'s egne drivere..
Anyone?
Mvh. Jeppe Bech Madsen ----------------------- In a world without walls and fences - who need Windows?
NU virker det..! Ved bare at hvis det er væk når jeg genstarter en dag, så køber jeg mig en ny dongle.. ;-) Men det virker! 7-9-13...
btw. Først flyttede jeg alle .sys og .inf filer fra Data1.cab på Belkin cd'en ind i hendholdsvis c:\windows\system32\drivers og c:\windows\inf\. Så puttede jeg donglen i, hvorefter jeg installerede den med btwusb.inf fra Inf-mappen.. Efter en genstart installerede jeg belkin softwaren, som så automatisk slettede driveren og installerede den igen (der valgte jeg igen btwusb.inf fra Inf-mappen). Efter installationen var færdig, så virkede lortet sQ ... sådan! :-)
Mvh. Jeppe Bech Madsen ----------------------- In a world without walls and fences - who need Windows?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.