18. oktober 2004 - 22:41Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Fejl når der skal sendes e-mail
Jeg kan ikke sende e-mails. Har prøvet at gå over i Outlook express og der er ingen problemer, så fejlen må ligge i Outlook - det er ligesom om at den prøver at sende mail som ikke er/kan ses i udbakken !! Jeg tror at det var i forbindelse med at jeg havde modt. en mail hvor der var anmodet om kvittering for modtagelsen. Jeg får flg. fejlmeddelelse: "opgaven pop3.mail.dk - sender" rapporterede en fejl(0X8004210B)Der opstod timeout i handlingen inden der kom svar fra serveren(smtp).
I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.
1. Quit Outlook. 2. Click Start, and then click Run. 3. In the Open box, type regedit, and then click OK. 4. Locate, and then click to select the following registry key: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\Outlook 5. After you select the key that is specified in step 4, point to New on the Edit menu, and then click DWORD. 6. Type UseInetcommCS, and then press ENTER. 7. Right-click UseInetcommCS, and then click Modify. 8. In the Value data box, type 1, and then click OK. 9. On the File menu, click Exit to quit Registry Editor.
Ganske som en mekaniker starter med at spørge, om du er sikker på, at der er benzin på bilen, så vil jeg spørge, om det evt. kan være din firewall, der mangler at få besked om at give Outlook grønt lys til at "gå på Nettet"? (taler af erfaring..)
Det kunne tyde på du mangler en opdatering , hotfix, mere end hvad der er beskreveet i kb827349 ovenfor. Se yderligere dansk MS artikel http://support.microsoft.com/kb/827149
lablo jeg tror at din vejledning alligevel har virket, kom hjem fra job og lukkede op for pc'en så var der ingen problemer !! Tak for hjælpen til jer alle.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.