26. oktober 2004 - 10:54
Der er
4 kommentarer og 1 løsning
problemer med div.
Et ret simpelt Css spørgsmål tror jeg. Jeg har dette scenarie: ------------------------------- | | | | ------------------------------- | |------------| | | | | | | |------------| | | |--------| | | | | | | |--------| | | | ------------------------------- ca.. Hvor den yderste er en div der er centreret på siden. Den er 800 px bred - og mit spørgsmål er nu - hvordan får jeg nemmest de to div'er inden i til at stå ved siden af hinanden. Jeg kan ikke bruge position:absolute og placere dem - da deres placering er afhængig af browserens størrelse da den yderste er centreret. :-( Nogle forslag?
Annonceindlæg fra Cognizant
Agentic AI kræver mere end teknologi
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
26. oktober 2004 - 16:45
#1
Du kan sagtens bruge position:absolute; hvis du giver den ydre div en positionering også, for så vil de indre rette sig efter den ydre !-) -- men du kan også bare: <div id="content1" style="width:400px;"> content 1 </div> <div id="content2" style="width:400px;float:right;"> content 2 </div>
27. oktober 2004 - 07:59
#2
ok... Læg et svar.. Det ser ud til at kunne være rigtigt.. Mit problem var at få boksen op på siden af den anden.. Og det gør float jo rigtigt nok mener jeg. Men jeg har lavet siden med en tabel inde i den centrerede div. Så virker det også så længe det er en helt fast skabelon så virker det fint... :-)