Avatar billede webcreator Nybegynder
26. oktober 2004 - 18:22 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Simpel WebBrowser - Scroll Bars, Start-side

Hej Eksperter.

Jeg har brugt ActiveX komponenten "Microsoft Web Browser", til at skabe en lille, simpel browser. Den virker skam fint nok. Men hvordan fikser jeg følgende (bruger C# Builder fra Borland) :

1 ) Scroll-bars hvis siden bliver for stor
2 ) Automatisk tilpasning af størrelsen på ActiveX komponenten når jeg resizer min form
3 ) Automatisk start på en bestemt webside

- På forhånd tak
Avatar billede agertoft Nybegynder
26. oktober 2004 - 18:48 #1
Lige en kommentar... :) hvor har du fundet den komponent henne?
Avatar billede webcreator Nybegynder
26. oktober 2004 - 18:48 #2
Har netop fundet en løsning på scroll-bars og automatisk tilpasning til formen. Det var programmet der drillede mig lidt.

Scroll-bars virker pr. default.
Automatisk tilpasning klares med "Dock" = Fill
Avatar billede webcreator Nybegynder
26. oktober 2004 - 18:49 #3
Den ligger i SDK - kig på Borlands side. Du kan hente den samme sted som C# Builder.
Venligst ikke flere spørgsmål i mit spørgsmål, tak :)
Avatar billede webcreator Nybegynder
26. oktober 2004 - 20:16 #4
Ingen bud ? Vil meget gerne kunne sende en bruger videre til en ny side vha. kode.
Avatar billede sovsekoder Nybegynder
26. oktober 2004 - 20:26 #5
hvis det er microsoft's webbrowser, så kan du bruge navigate2:
http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/workshop/browser/webbrowser/reference/methods/navigate2.asp

dvs. :
object o="", url="www.google.com";
axWebBrowser.Navigate2(ref url, ref o, ref o, ref o, ref o);
Avatar billede sovsekoder Nybegynder
26. oktober 2004 - 20:29 #6
...iøvrigt har jeg tilføjet lidt til C# spil. Jeg downloadede C# Developer - og det hele virkede faktisk fint (det er da et feedt alternativ til VS2003!!). Så jeg har kun sat lidt kommentarer ind hist og her i artiklen, men tilføjet en indledning - men hvis ikke du kan få det til at køre hjælper jeg gerne...
Avatar billede webcreator Nybegynder
26. oktober 2004 - 20:40 #7
Hej Sovse.

Det lyder fedt med din artikel - får kigget på den snarest :)

Mht. navigate2, så tror jeg du har ret. Har set eksemplet et par steder på nettet nu. Men hvorfor alle de 'ref o'er ? Og hvor sætter du objekt o="" ?

Jeg er lidt lost mht. det der - vil jo gerne forstå det :)
Avatar billede webcreator Nybegynder
26. oktober 2004 - 20:40 #8
- Det kan lige tilføjes, at det faktisk virker, dit eksempel :)
Avatar billede sovsekoder Nybegynder
28. oktober 2004 - 16:33 #9
grunden til ref'er er at den autogenererede kode kræver det i funktionskaldet (ihvertfald den jeg har siddet med). Ref'erne er påkrævet pga. den måde navigate2 er implementeret på. Normalt kræver man en ref når man ønsker at kunne ændre på parametren (ved faktisk ikke om der er nogle af de parametre der gives med hvor dette kan være tilfældet).

objektet o sættes til "", bare fordi at metoden Navigate2 skal ha' noget som parameter. Hvis jeg skal være ærlig kan jeg ikke umidlbart huske hvad de bruges til :) - men jeg kan godt finde ud af det hvis det er... (selve erklæringen af Object o = ""; skal bare stå umidlbart før navigate2 metode-kaldet)
Avatar billede sovsekoder Nybegynder
09. november 2004 - 09:19 #10
kan jeg lægge et svar - så vi kan få lukket den her ?
Avatar billede webcreator Nybegynder
09. november 2004 - 18:52 #11
Yep, og tusind tak for hjælpen :)
Avatar billede sovsekoder Nybegynder
10. november 2004 - 08:37 #12
svar :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester