Jeg håber i kan hjælpe mig med denne funktioner, for har søgt nettet tyndt uden held... jeg er igang med at lave et community, hvor brugerene skal ha mulighed for at få nogle online timer, alt efter hvor mange jo bedre... men jeg kan simpel ikke finde ud af det... jeg bruger en access og bare normal asp... help me :D
den er en anelse svær at lave for der kan være en del ukendte faktorer i de opgørelser der.
man kan bruge global.asa til at lave en session on_end event, men hvad sker der ved session timeouts hvorlang tid har brugeren så været online og hvad hvis vinduet lukker ned osv. osv.
der er til at ha med at gøre - du skal have lavet en tabel i din database der samler logintid, logudtid og brugerid'et op - og så kan du jo bruge datediff til at regne forskellen ud.
Du kan evt. lave det ved at hver gang bruger loader/reloader en side så updater den logud tiden.
Jo, jeg havde tænkt på det, men global.asa er ikke lige mig... et kode eksempel?!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.