Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 17:20 Der er 18 kommentarer og
1 løsning

Netværk HJÆÆÆLP

Hvordan kan jeg lave en forbindelse(via internet) hvor computeren tror den kører over LAN????? Jeg kan leve en forbindelse mellem en vens ISDN og Min ADSL så vi kan spille sammen, uden at være koble op så en spilserver som fx battle.net osv...
Avatar billede tlaursen Nybegynder
10. marts 2001 - 17:23 #1
Er det noget VPN du har i tankerne??
Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 17:24 #2
Og det må ikke bare væreen link til et program hvor i ikke kan hjælpe mig med at sætte det op...
Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 17:25 #3
Jeg kender ikke VPN men jeg har hørt noget om at man skulle kunne \"snyde\" computeren til at tro den kører over lan osv. Jeg tror nok det hedder vpn men har aldrig prøvet/set det
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:27 #4
Bruge et virtuelt, privat netværk

Virtuelt, privat netværk er en ny netværksteknologi, som du kan bruge til at få adgang til firmanetværk via Internettet eller et LAN-netværk på en sikker måde. Virtuelt, privat netværk bruger en tunneling-protokol, f.eks. PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol). Et virtuelt, privat netværk installeres ved hjælp af Netværk via modem.

Hvis du f.eks. medbringer en bærbar computer på en forretningsrejse, kan du taste et lokalnummer for at oprette forbindelse til din Internet-udbyder og derefter oprette en anden forbindelse, eller tunnel, til dit firmanetværk via Internettet. Du vil have den samme adgang til firmanetværket, som hvis du oprettede forbindelsen direkte fra dit kontor.

Bemærk!

Dit firmanetværk skal understøtte PPTP. Kontakt systemadministratoren for at få svar på eventuelle spørgsmål.
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:27 #5
Sådan oprettes en virtuel, privat netværksforbindelse via Internettet

Dobbeltklik på Denne computer, og dobbeltklik derefter på Netværk via modem.
Klik på forbindelsen til din Internet-udbyder, skriv dit brugernavn og din adgangskode, og klik derefter på Tilslut.
Når du har logget på din Internet-konto, skal du klikke på forbindelsen til dit firmanetværk og skrive dit brugernavn og din adgangskode. Klik derefter på Tilslut.
En meddelelsesboks bekræfter forbindelsen.


Bemærk!

Hvis du vil oprette en virtuel, privat netværksforbindelse via Internettet, skal du først oprette to forbindelser i Netværk via modem. Én forbindelse til Internet-udbyderen og én til dit firmanetværk. Klik på Relaterede emner for at få oplysninger om, hvordan du opretter forbindelser i Netværk via modem.
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:30 #6
Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 17:31 #7
Det er kun 2 der skal kobles sammen, hvordan opretter jeg en server? da jeg ik lige har et firmanetværk ved hånden :-)
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:32 #8
Virtual Private Network (VPN)

I den seneste tid er interessen for at kunne koble sig til sit netværk hjemmefra
og fra udlandet på en billig måde, steget kraftigt. Til det formål er det oplagt
at bruge. Virtual Private Network, istedet for at skulle oprettet dyre punkt til
punkt forbindelser.

Fordelen med VPN er, at man kan bruge Internettet, som forlængelse af sit
netværk til hvor som helst i verden. Kravet er så, at der er en VPN klient, som
brugeren så kan koble sig ind på netværket med, og en VPN server. Ordentlig
sikkerhed er nødvendig da Internettet er offentligt. Det gøres ved at man laver
en tunnel mellem VPN klienten og VPN serveren hvor data så krypteres. VPN
klienten bliver også valideret, så man sikre sig at han/hun har ret til at koble
sig til systemet og at brugeren er den han/hun udgiver sig for. Dernæst skal man
også sikre sig at indtrængere ikke kan komme ind i systemet og forhindre dem i
at opsnappe data. Til det formål opsætter man en Firewall på både VPN klienten
og VPN serveren.

http://www.vpnc.org/
http://www.iec.org/tutorials/vpn/
http://www.vpncon.com/
Avatar billede tlaursen Nybegynder
10. marts 2001 - 17:38 #9
kapla0>> Alt det du klipper og klistrer ind her er meget godt, men jeg tror at det der blev efterlyst var en løsning som han selv kunne håndtere. Det du skriver er jo nogle generelle betragtninger, der efter min opfattelse ikke svarer manden på spørgsmålet, nemlig HVORDAN laver jeg forbindelsen. Jeg er selv ikke nogen haj til VPN, men det som du fortæller ham, tror jeg bare gør ham endnu mere forvirret. Måske forvirret på et højere plan, men hjælper ham, det tvivler jeg på. Undskyld hvis jeg støder dig, men det var lige mit umiddelbare indtryk

Hilsen
Thorsten
Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 17:39 #10
Hvor finder jeg Microsofts VPN client og server program???
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:41 #11
tlaursen>> Du har ret jeg skal nok lade vær ;-)
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:43 #12
Den ligger vel på windows cden?
Avatar billede tlaursen Nybegynder
10. marts 2001 - 17:45 #13
kapla0>> Dejligt med en der ikke fare i flint over kritik.
;-)
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 17:47 #14
tlaursen>> Tak :)
Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 18:14 #15
Jeg kan ik umidelbart finde det på win cden, hverken win2000 ell ME
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 18:19 #16
Kontrolpanel>Tilføj/fjern programmer>Windows Installation>Kommunikation>Virtuelt, privat netværk
Avatar billede ravn1 Nybegynder
10. marts 2001 - 18:47 #17
Hvordan laver jeg en server????? Jeg har jo ik noget sted at koble mig op henne...
Avatar billede kapla Nybegynder
10. marts 2001 - 19:02 #18
Jeg ved det ikke
Avatar billede ravn1 Nybegynder
11. marts 2001 - 21:07 #19
Da jeg ikke har fået noget brugbart svar så lukker jeg bare, det kører jo egentlig også ok på battle.net....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester