01. november 2004 - 12:10Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Opdel string "2 gange"
Hej. Jeg sider med et lille problem jeg ikke lige ved hvordan jeg skal gribe an. Jeg har en string der kunne se således ud:
forms = "A32, A33, B43, C3, A44"
Nu er det så jeg skal have den delt op så jeg får 2 variabler. type og id, Hvordan laver jeg et script der looper hele strengen igennem og retunere de 2 variabler, som jeg så kan bruge til at hente data fra databasen ud med.
Det første tegn vil altid var et bogstav, de næste kan kun være tal, og af hvilkensomhelst størrelse, dog kun hel tal.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.