Avatar billede mhoffmann Nybegynder
04. november 2004 - 14:48 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Fjerne netværksdrev

Hejsa

Jeg har nogle netværksdrev på en klient pc der kører win 2000 og logger på et win 2000 server domæne.

Hvis jeg fjerner drevene igen (entent via denne computer eller via commandpromt med "net use X: /delete" så kommer de igen når jeg genstarter.!

Hvordan fjerne jeg dem helt?

Har prøvet med noget ligende:

net use x: /delete /persistent:yes

Men det virker ikke - jeg kan ikke finde den rigtige syntaks
Avatar billede juggalo Nybegynder
04. november 2004 - 15:25 #1
De kan blive mappet på gennem domænets logonscript
Avatar billede mhoffmann Nybegynder
04. november 2004 - 17:11 #2
Jeg har jo ikke problemer med at mappe dem, jeg kan bare ikke fjerne dem igen
Avatar billede juggalo Nybegynder
05. november 2004 - 00:09 #3
præcis - men hvis de bliver mappet på af domænets logonscript, kan du fjerne dem lige så meget du vil, de bliver mappet på igen ved genstart.

Pointen er, at logonscriptet overstyrer at du fjerner mapningen
Avatar billede mhoffmann Nybegynder
05. november 2004 - 11:30 #4
Ok, tror jeg forstår. Men vi har ikke noget logonscript der mapper dem. Det gør vi manuelt ved installation af computeren.
Avatar billede mhoffmann Nybegynder
14. november 2004 - 21:24 #5
juggalo: Der var blevet installeret et logonscript der mapper drevene, det var derfor jeg ikke kunne fjerne dem. Der var bare ikke nogle der havet informeret mig om det... :-) Lægger du lige et svar så du kan få point.

Hvis jeg skal lave et enkelt logonscript der mapper et netværksdrev til alle, og et andet til kun nogle bestemte få personer - hvad skal der så stå i det og hvor skal jeg lægge det hen på serveren for at det bliver eksekveret?
Avatar billede mhoffmann Nybegynder
30. april 2005 - 13:20 #6
>> juggalo: Smider du ikke lige et svar så jeg kan få lukket?
Avatar billede mhoffmann Nybegynder
05. juni 2005 - 11:10 #7
>> juggalo: Laver du ikke lige et svar så jeg kan få lukket?
Avatar billede mhoffmann Nybegynder
18. september 2005 - 12:33 #8
Lukketid
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester