Avatar billede moba Nybegynder
18. november 2004 - 15:30 Der er 9 kommentarer

kan ikke opdatere record

Hejsa jeg har to tabeller som kan indeholde de samme personer. Derfor har jeg lavet en forespørgsel som tjekker dette og viser to ekstra attrubutter, nemlig adresse og dobbeltjanej. Det er nu meningen at jeg vil vise denne forespørgsel og herefter have muligheden for at ændre feltet "dobbeltjanej" med -1 eller 0. Men jeg kan slet ikke få lov til at opdatere forespørgslen??? Hvorfor og hvad kan jeg gøre anderledes.

Dette er den forespørgsel jeg bruger nu:

SELECT tblx.Fornavn, tblx.Efternavn, tblx.Address, Tbly.Fornavn, Tbly.Efternavn, Tbly.Adresse, tblx.[dobbeltjanej]
FROM tblx INNER JOIN Tblansøgere ON (tblx.Fornavn = Tbly.Fornavn) AND (tblx.Efternavn = Tbly.Efternavn);


Mvh Morten
Avatar billede jensen363 Forsker
18. november 2004 - 15:33 #1
Du kan ikke ændre data i en forespørgsel, kun i tabeller
Avatar billede moba Nybegynder
18. november 2004 - 15:42 #2
det forstår jeg ikke, det har jeg da altid kunnet. Problem må ligge i joinet.
Morten
Avatar billede mugs Novice
18. november 2004 - 16:20 #3
Problemet ligger i joinen.
Jensen > Man kan da godt ændre data i en forespørgsel!!!
Avatar billede mugs Novice
18. november 2004 - 16:43 #4
moba > Prøv evt. at finde den guide der hedder "Find relaterede poster", og kontroller om du kan rette i en poster en en sådan forespørgsel.

Databasevindue > Fanen Forespørgsler > Ny > Guiden Find relaterede poster.
Avatar billede jensen363 Forsker
19. november 2004 - 09:47 #5
Mugs > enig, men ikke sådan som forespørgslen er sammensat, og under alle omstændigheder er det i tabellen - via forespørgslen ... :o)
Avatar billede moba Nybegynder
19. november 2004 - 12:07 #6
Bruger access 97 og mig bekendt er der kun en guide til "ikke relaterede poster" og en til "dubletter" men dubletter er dubletter i sammetabel og ikke mellem to tabeller.
Avatar billede charlotterj Nybegynder
23. november 2004 - 09:28 #7
Man skal joine på primærnøglerne (eller andet unikt index) for at kunne opdatere.
MOba, har du ikke et PersonID eller andet, som du kan joine på i stedet?
Avatar billede moba Nybegynder
18. januar 2005 - 14:28 #8
Lukker spørgsmålet igen, tak for forsøget. Ved ikke hvad jeg skal gøre med pointene, skal vi sige først til mølle...Send et svar
Moren
Avatar billede mugs Novice
18. januar 2005 - 16:49 #9
Hvis du ikke har fået et tilfredsstillende svar, kan du selv lægge et svar og acceptere dettr.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester