Avatar billede idiotbarn Nybegynder
22. november 2004 - 23:30 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Tilpas popupstørrelse til billede med sti fra querystring

Det er nok de samme som hjalp mig med sidste spørgsmål som også er klar på den her, så velkommen til jer igen :)

Jeg har en popup der skal vise et billede som den bliver henvist til af en variabel i querystring'en, og jeg vil gerne ha at popuppen bliver tilpasset størrelsen af billedet som variere alt efter hvilket billede der er tale om. Kan man ikke preloade den og derefter kikke på størrelsen, jeg har ikke kunnet få det til at virke med de eksempler jeg har fundet.
Jeg skal nok ha hjælp til at få lavet koden...
Avatar billede roenving Novice
23. november 2004 - 10:24 #1
Avatar billede idiotbarn Nybegynder
23. november 2004 - 16:24 #2
ja har haft kik på den, men koden skulle gerne være i selve popupvinduet, og virker den variablen kommer fra querystringen`?
Avatar billede idiotbarn Nybegynder
24. november 2004 - 23:22 #3
Jeg leger med denne her:
<script>
function tilpas(){
h=document.images['Billede'].scrollHeight;
w=document.images['Billede'].scrollWidth
window.resizeTo(w+6,h+32)
}
</script>
taget fra den side du gav mig, men kan man tage højde for om der er statusbar i bunden? Jeg har fået fortalt at SP2 altid har en statusbar, men kan den kontrollere om den findes?
Avatar billede roenving Novice
25. november 2004 - 00:11 #4
På eksemplet er der da ikke en scrollbar på den sp2, jeg bruger ?-)

-- ellers er den eneste, jeg umiddelbart kan komme på, at man sætter en diskret farve på baggrunden og giver den en statusbar-højde oveni, vel omkring 20-30 pixel til de 32 !-)
Avatar billede idiotbarn Nybegynder
25. november 2004 - 11:50 #5
har du ikke statusbar på eksemplet? Det har jeg
Avatar billede idiotbarn Nybegynder
18. februar 2005 - 11:21 #6
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester