Avatar billede mazey Praktikant
23. november 2004 - 17:34 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Hvad er TCP og UDP og hvordan indstilles det.

Hej Eksperter.
Jeg skal bruge lidt hjælp til at sætte en Netgear RP614 op.
Jeg har en tcp og en udp port jeg skal have åbent, men under port forwarding i routerens opsætning kan man ikke vælge mellem udp og tcp.
Jeg har disse muligheder:

Service Name 

Starting Port (1~65535)
 
Ending Port (1~65535) 

Server IP Address

Hvordan og hvorledes gør jeg lige det?
Avatar billede bufferzone Praktikant
23. november 2004 - 17:52 #1
Det er sikkert fordi din netgear kun har statisk pakkefiltrering hvormed du kun kan opgive porten om deter udp eller tcp er den ligeglad med. Spørgsmålet er så hvilken naming service du taler om og dermed hvad portnummer du skal åbne
Avatar billede mazey Praktikant
23. november 2004 - 17:55 #2
Eksempelvis til emule...
Avatar billede mazey Praktikant
01. december 2004 - 22:44 #3
Købte en anden router og problemet blev løst!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester